Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33075 miejsce

Księstwo Pomorskie nadchodzi! Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie

W Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie, 15 maja zostanie otwarta wystawa "Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000 – 1648".

Zamek Książąt Pomorskich / Fot. Zdzisław SadowskiHistoria Księstwa Pomorskiego jest bardzo interesująca. Księstwo Pomorskie rozciągało się od wyspy Rugii i miasta Barth na zachodzie, do Lęborka i Bytowa na wschodzie. W skład Księstwa Pomorskiego wchodziło też Pomorze Przednie (obecnie w Niemczech) z miastami: Wolgast, Straslsund, Greifswald. Podzielone pomiędzy Brandenburgię i Szwecję Księstwo Pomorskie zniknęło z mapy Europy po wojnie 30-letniej.

Księstwo Pomorskie było na początku lennem Polski, następnie Danii, Cesarstwa, Szwecji i Brandenburgii. Władzę w księstwie sprawowali Gryfici, stąd w herbach księstw pomorskich Gryf. Podobnie jak w herbach Księstwa Szczecińskiego, Pomorskiego, Wendyjskiego, Rugijskiego czy Wołogoskiego i innych ziem pomorskich, które połączył książę Bogusław X w jedno Księstwo Pomorskie.

Wystawa jest podzielona na kilka tematycznych części i posiada rzetelny katalog w obu językach (polskim i niemieckim), ponieważ po zamknięciu jej w Szczecinie zostanie przeniesiona do Greifswaldu. Na wystawie zobaczymy nie tylko wiele historycznych dokumentów państwowych, lecz także tych związanych z codziennym życiem Księstwa Pomorskiego, m.in. bulle papieskie dotyczące nadań, dokument poświadczający zwolnienie z niewoli polskiej księcia szczecińskiego Kazimierza V (który pod Grunwaldem, stanął po stronie zakonu krzyżackiego), dokumenty pożyczki w wysokości 100 tys. talarów, którą król Zygmunt August zaciągnął u Loitzów na wojnę z Iwanem Groźnym i wiele innych.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Księstwo Pomorskie nadchodzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.