Facebook Google+ Twitter

Księża będą tworzyć kluby honorowych krwiodawców

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-30 12:48

Polscy biskupi chcą zachęcić wiernych do masowego oddawania krwi.

Oddawanie krwi. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Grzegorz Mehring "Dziennik Bałtycki"Dlatego w programie duszpasterskim na przyszły rok stawiają przed księżmi zadanie tworzenia parafialnych klubów krwiodawstwa. Program zatytułowany "Otoczmy troską życie" będzie realizowany w Kościołach już od najbliższej niedzieli.

Od kilku lat na własną rękę kluby krwiodawców zakłada krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi ks. Zenon Surma. Jak do tej pory udało mu się do swojej idei namówić wiernych z 50 parafii. Teraz, gdy akcję poparł Episkopat i przekonywać do niej będą z ambon księża w całej Polsce, liczba klubów może znacząco wzrosnąć.

- Liczę na to, że w ciągu roku takie kluby będą działać już w 100 - 200 parafiach - mówi ks. Surma. - Dlatego jestem bardzo wdzięczny biskupom za wpisanie tej akcji do programu duszpasterskiego, bo dzięki temu usłyszą o niej wierni w całym kraju.

Zdaniem duszpasterza taka odgórna promocja podparta autorytetem hierarchów Kościoła jest szansą na wyjście z kryzysu, w jakim znalazło się honorowe krwiodawstwo. - Dawniej państwowe zakłady pracy organizowały swojej załodze dni oddawania krwi, tworzono w nich koła krwiodawców, nazwiska najbardziej zasłużonych wywieszano na tablicach - mówi. - Dziś tego nie ma, dlatego trzeba w inny sposób gromadzić ludzi wokół tej cennej idei ratowania życia.

Ksiądz Surma nie ukrywa, że zależy mu na czasie. Jak najszybsze stworzenie sieci parafialnych klubów dawców krwi ma zapełnić lukę, która powstanie po likwidacji armii poborowej. - Od żołnierzy zasadniczej służby wojskowej pochodzi aż 25 proc. oddawanej w Polsce krwi - mówi. - W 2010 roku poborowych już nie będzie, więc żeby nie zmniejszyły się zapasy krwi, trzeba znaleźć dla nich zastępstwo.

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Najlepiej jakby do oddania krwi ornat założył. Ksiądz Surma jest Człowiekiem Wielkiego Serca. Ciekawe /tak jak jest napisane/ zakończą się czasy żołnierzy z poboru i banki zaczną świecić pustkami, czy lepsze będzie pajacowanie, czy podejście do najbliższej Stacji Krwiodawstwa. Niech każdy odda tyle krwi co ks. Surma - to nie będzie problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, duchowny oddjący krew, duchowny kriowiodawca z krwi i kości, a nie tylko namawiający do oddawania krwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej by było gdyby na fotografii to był ksiądz , w koloratce pod szyją , albo biskup był na tym miejscu . Nie ma to jak świecić przykładem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.