Facebook Google+ Twitter

Księża będą uczyć się asertywności

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-01-19 08:47

Zajęcia z asertywności, czyli wyrażania emocji z szacunkiem dla innych, ale także obrony swojej godności, będą mieć niedługo łódzcy katecheci. Archidiecezja proponuje dwa takie kursy: dla katechetów z podstawówek oraz dla księży. Dzięki temu lekcje religii mają przebiegać spokojniej.

 / Fot. Polska/ HołodJest z czym walczyć, bo agresja w szkołach jest coraz częstsza. - Na początku roku nasz kolega rzucił w katechetkę gąbką do tablicy. Była awantura - relacjonują piątoklasistki ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Łodzi.

W starszych klasach jest jeszcze gorzej. Typowe zagrywki to przychodzenie na lekcje w satanistycznych koszulkach czy wypytywanie o życie seksualne księży. - Wiadomo, że katechetom się dokucza, zwłaszcza jeśli okażą się słabi - opowiada uczeń technikum z Łodzi.

By przeciwdziałać takim zachowaniom, wydział katechetyczny łódzkiej kurii przygotował dla księży i katechetów warsztaty uczące asertywności i radzenia sobie z agresją. Oba odbędą się na początku lutego.

W kursie asertywności weźmie udział 16 księży, głównie katechetów. Przez osiem godzin katecheci nauczą się, jak zachować się w warunkach ataku i agresji ze strony uczniów, ale też jak okazywać im pozytywne i ciepłe uczucia.

Zajęcia poprowadzi Marcin Kaniewski, psychoterapeuta z Krakowa. Ćwiczenia będą mieć formę warsztatów. Metody "rozbrajania" agresywnych uczniów księża przećwiczą w scenkach.

- Chodzi nam o to, by nauczyli się nawiązać kontakt z drugim człowiekiem, wysłuchać go i zrozumieć, nawet jeśli jest agresywny - wyjaśnia Kaniewski. - Kościół przykłada coraz większą wagę do komunikacji z wiernymi i jest to zjawisko pozytywne.

Nie chce jednak zdradzić, z jakimi problemami zwrócili się do niego łódzcy katecheci. - To sprawa między trenerami a uczestnikami warsztatów - wyjaśnia.

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.