Facebook Google+ Twitter

Księża chcą mieć żony i dzieci? Watykan szykuje debatę

Demokratyzacja i postęp na miarę naszych czasów, wchodzą – choć tego jeszcze nie widać - do bram Watykanu. Taki wniosek nasuwa się po informacji, że za Spiżową Bramą może ruszyć dyskusja o zniesieniu celibatu w Kościele katolickim.

 / Fot. WikipediaW Watykanie może rozpocząć się debata na temat warunków zniesienia tradycji celibatu księży w Kościele katolickim. Księża, według anonimowych badań – jak się mówi nieoficjalnie - wykonanych na zlecenie środowiska watykańskiego, wśród polskich kapłanów, "chcą mieć żony i dzieci". Trzecia część, spośród objętych badaniem księży, świadomie wybrałaby życie w celibacie - podaje "Dziennik Polski".

Watykan ma zamiar badać kwestie "zalet i wad celibatu". Polscy hierarchowie twierdzą stanowczo i tradycyjnie, że "Kościół ma większe problemy niż bezżeństwo księży". Celibat – ich zdaniem - to problem marginalny. Ale – jak można się spodziewać – skoro sprawa wchodzi w progi Watykanu, pod rządami nowego papieża – nie zostanie postawiona wyłącznie po myśli polskich hierarchów, wśród których – nawiasem mówiąc - nie brakuje takich z "cichą żoną" i dziećmi. Celibat to styl życia. Wybierany świadomie - mówi krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

Jak podaje arcybiskup Jean-Claude Perisset, watykański dyplomata, o czym donosi dziennikpolski24.pl - w Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży. Celibat nie jest dogmatem, ale tradycją Kościoła katolickiego – oświadczył arcybiskup. Zanim dojdzie do spotkania ekspertów i szerszej debaty, najpierw powstanie dokument, w którym - po "dogłębnej analizie" – mają być przedstawione "zalety i wady celibatu na całym świecie".

Socjolog religii, prof. Józef Baniak z Poznania, przeprowadził badania w zakresie "kryzysu tożsamości kapłańskiej". Wśród pytań anonimowej ankiety, którą objęto około 900 kapłanów, jedno brzmiało: "Czy, gdyby ksiądz miał możliwość wyboru (tak, jak np. w Kościele prawosławnym), to wybrałby życie księdza żonatego, czy w celibacie?". W odpowiedziach, 53 proc. pytanych napisało, że wolałoby mieć żonę i rodzinę, a tylko 28 proc. wybrałoby życie w celibacie. Pozostali "nie mieli zdania", lub nie chcieli wcale dać odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Prof. Józef Baniak twierdzi jednak, że postulat "całkowitego zniesienia celibatu pojawia się najwyżej u 10-15 procent księży". Jego zdaniem, większość chciałaby mieć możliwość wyboru stylu życia kapłańskiego - "w celibacie albo w małżeństwie". Tak jak to jest w Kościele prawosławnym – podkreśla profesor.

Jednocześnie postawił tezę, że wśród polskich kapłanów są ludzie, którzy odczuwają – jak to określił - "zarówno powołanie kapłańskie, jak i rodzinne". Wyjaśnił również: "Ponieważ nie mogą spełnić się jednocześnie w dwóch rolach", więc kiedy "spotkają kobietę, z którą będą ich łączyć silne więzy uczuciowe - rezygnują z kapłaństwa". Stanie się to "z przyczyn etycznych, nie erotycznych" – twierdzi Józef Baniak.

Dlaczego tak a nie inaczej postępują? Profesor Baniak odpowiada, że nie chcą i nie potrafią oszukiwać siebie i swoich partnerek, a także dzieci, które rodzą się z tych związków. Według jego opinii - "dopóty, dopóki celibat w Kościele katolickim, będzie przymusowy - liczba księży zrzucających sutannę będzie rosła". Główną przyczyną porzucenia stanu kapłańskiego jest przeraźliwa samotność - twierdzi socjolog Baniak.

Mieszane uczucia i opinie na temat badań prof. Józefa Baniaka ma ks. prof. Henryk Sławiński, z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Był jednym z organizatorów konferencji naukowej w sprawach celibatu. Nie potrafi i nie może powiedzieć, czy badania prof. Baniaka są wiarygodne, bo nie zna ich metodologii.

Jak twierdzi, podobne badania były prowadzone także w Austrii. Wynika z nich – jak mówi - wręcz coś przeciwnego. "Okazało się, że młodzi księża opowiadają się za celibatem. Starsi, którzy odchodzą na emerytury, są bardziej liberalni w tym względzie. To było dość zaskakujące" - podkreśla ks. prof. Henryk Sławiński.

Natomiast ewangelicki duchowny, ks. Jan Byrt ze Szczyrku, który – jak umożliwia tradycja ewangelicka - ma żonę i troje dzieci, zapewnia, że nie wyobraża sobie "swojego kapłaństwa bez rodziny". Ona – jak podkreśla - "mnie mobilizuje". "Jeśli nie mam dzieci, to nie wiem, co to znaczy je wychować" - mówi ks. Jan Byrt.

Ks. prof. Henryk Sławiński z Krakowa, przypomina, że dyskusję nad szeroko rozumianym bezżeństwem księży, zainicjowali kilka lat temu biskupi i teolodzy na Zachodzie, którzy domagają się rewizji kościelnej dyscypliny w tym względzie.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jeszcze coś w tym temacie:

Rozmawia dwóch mnichów, młody ze starszym na temat zbiorów znajdujących się w tamtejszej bibliotece.
- Mistrzu, wybacz, że pytam, ale co by się stało gdyby mnich przepisujący księgi się pomylił i jakieś zdanie przepisał błędnie?
- Nie, to niemożliwe, nikt się nie myli.
- No, ale jakby się ktoś pomylił, to co by się stało?
- Mówię ci, że nikt się nie myli, znasz tekst biblii na pamięć? Przyniosę ci jedną z pierwszych kopii i zobaczysz, że nic, a nic nie odbiega od tej z której i ty się uczyłeś.
Mnich poszedł po ów tekst i nie ma go godzinę, dwie, trzy.
w końcu młody mnich zniecierpliwił się i poszedł szukać mistrza.
Znalazł go w bibliotece siedzącego nad dwoma tekstami biblii (jeden z którego się wszyscy uczyli, a drugi ten jeden z pierwszych kopii najbliższych oryginałowi) i płacze.
- Mistrzu co się stało?
- W pierwszym tekście jest napisane "będziesz żył w celi bracie", a w kolejnych kopiach "będziesz żył w celibacie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka lat temu w programie "Tomasz Lis na żywo" nt celibatu tak wypowiadał się ks.Jan Byrt ze Szczyrku, o którym i jego licznych inicjatywach od kilku lat można przeczytać w moich artykułach w serwisie W24 link

Oo co powiedział ten ewangelicki duchowny - "Rodzina jest moją parafią, ona mnie mobilizuje. Jeśli nie mam dzieci to nie wiem co to znaczy je wychować. Najpierw muszę się nauczyć sam wychowywać dzieci we własnej rodzinie, dopiero później mogę nauczać (...) Uważam że powinna być pewna dowolność w tej kwestii. Znam wielu księży katolickich, którzy są świetnymi ludźmi, którzy mogliby być dobrymi ojcami. Pismo Święte nic nie mówi o celibacie apostoł Paweł mówi “Jeśli masz gorzeć to lepiej załóż rodzinę"".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.