Facebook Google+ Twitter

Księża zabraniają góralom grać w piątek w karczmie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-08-20 10:51

Księża z Zakopanego biorą się za górali, którzy w piątki zarabiają muzyką. Dlaczego? Bo tradycja grania w piątki zabrania.

Grać czy nie grać - oto jest pytanie... / Fot. P. Bolechowski/POLSKADuchowni z Zakopanego zdecydowali się poprzeć apel w tej sprawie wystosowany przez Zarząd Główny Związku Podhalan, dotyczący powstrzymania się od występów góralskich kapel w piątki. Apel pochwalony zresztą też przez samego kard. Dziwisza.

- Do radosnych inicjatyw należy głos Związku Podhalan, który w imię szacunku dla piątku, dnia męki Jezusa, proponuje wycofanie góralskiej muzyki w tym dniu w restauracjach na Podhalu - mówił kard. Stanisław Dziwisz. Taką opinię wygłosił w homilii podczas uroczystości w Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

Za swoim zwierzchnikiem poszło 16 księży z Zakopanego. Na ręce Macieja Motora Greloka, prezesa Związku Podhalan, wysłali list z poparciem dla góralskiej inicjatywy. Może warto poważnie zastanowić się nad rzeczywistością, którą niesie słowo: tradycja. "Zwyczaje się zmieniają, lecz tradycję warto i trzeba kultywować i przekazywać następnym pokoleniom" - piszą w liście zakopiańscy księża.

- Stanowisko duchownych jest jasne - mówi Maciej Motor Grelok, prezes Zwiazku Podhalan. Nie ukrywa, że apel Zarządu Głównego ZP wywołał wielkie poruszenie w środowisku góralskich muzykantów. Zwłaszcza tych młodych, ponieważ wielu z nich po prostu nie wie, że stara góralska tradycja wyraźnie mówi: prawdziwy góral w piątki po karczmach nie gra.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 21:32

Tradycja tradycją a jeść coś trzeba jeśli zabraniają zarabiać w normalny dzień pracy to powinni również przestać wyciągać łapska po kasę. Druga sprawa czy każdy grajek musi być koniecznie wierzący a jak nie jest to nadal grać mu nie wolno ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusik! piękny artykuł. Tylko, że uważam iż już księża nie mają pomysłów jak utrudnić ludziom życie: zakaz handlu w święta i niedziele, a teraz jeszze zakaz gry orkiestr w lokalach w piątki. Rozumiem, że w Wielki Piątek!! ale wtedy nikt by nie grał, to rozumne dosyć, ale żeby aż tak - paranoja.
Ale co do artykułu to piękny :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

z całym szacunkiem. T R A D Y C J A ?
czy ja dobrze słyszę?
Aż kardynał ? za tradycją murem ? z zakazami ? Kościelnymi ?

O! o?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.