Facebook Google+ Twitter

Księżyc ma wpływ na poziom opadów deszczu na Ziemi - sądzą naukowcy

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie uważają, że Księżyc ma wpływ na poziom opadów.

https://flic.kr/p/qRbVdn / Fot. theilr/CC BY SA 2.0Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie dokonali analizy danych z satelity Tropical Rainfall Measuring Mission z ostatnich 15 lat. Obiekt pracuje w ramach wspólnego projektu NASA i japońskiej agencji JAXA. Zdaniem badaczy Księżyc tworzy swoiste "wybrzuszenie" w atmosferze ziemskiej, które ma wpływ na poziom opadów. Wyższe ciśnienie prowadzi do wzrostu temperatury, to z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo opadów, bo cieplejsze powietrze "zmieści" więcej wilgoci - podaje ScienceAlert.com.

"Nikt nie powinien nosić parasola tylko dlatego, że wschodzi Księżyc" - żartuje Tsubasa Kohyama, jeden z naukowców. Wpływ ziemskiego satelity na poziom opadów można oszacować na 1 proc. Statystycznie rzecz biorąc, zmiany wywołane przez Księżyc mogą być rzędu 0,78 mikrometrów na godzinę. 1 milimetr to zaś 1000 mikrometrów.

Badania są punktem wyjścia dla naukowców. W przyszłości i przydadzą się w procesie modelowania zmian klimatu i na potrzeby prognoz długoterminowych. Będą oni chcieli określi wpływ cyklu księżycowego na poziom opadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.