Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11005 miejsce

"Księżyc nad Zakopanem" – Książka za Twoją recenzję

Autobiograficzna książka Marii Nurowskiej "Księżyc nad Zakopanem" to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, spokoju i harmonii w życiu. Autorka znajduje ukojenie dopiero w skromnej, stuletniej chatce w Zakopanem.

fot. "Księżyc nad Zakopanem” Marii Nurowskiej to opowieść autobiograficzna. Opowiadanie o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, spokoju i harmonii w życiu. Pisarka wciąż marzy o prawdziwym domu. Być może to efekt poczucia osamotnienia w dzieciństwie. W swej powieści przytacza miejsca, z którymi była związana: leśniczówkę w Przykopce, dworek na Podlasiu, dom nad morzem, warszawskie mieszkanie w bloku, wreszcie ukochany dom w górach. Właśnie ta skromna, stuletnia chatka w Zakopanem daje Nurowskiej ukojenie. Wreszcie czuje, że to jej dom. – Nie chodzi o góry, ale o wszystkich wspaniałych ludzi, którzy tu kiedyś bywali. Pozostawili cząstkę swojej energii i ona tu gdzieś krąży – pisze w swojej książce autorka.


Nurowska przypomina też ludzi, którzy odegrali dużą rolę w jej życiu. Dziadka Aleksandra, którego opowiadania ukształtowały je osobowość. Rodziców, których nieudane małżeństwo wpłynęło na jej trudne związki z mężczyznami. Córkę Tanię, z którą niegdyś nie potrafiła się porozumieć, a dzisiaj przypomina ją samą.

PRL zabijał pisarską uczciwość

Autorka "Księżyca nad Zakopanem" ubolewa też nad losem pisarzy w komunistycznej Polsce. Funkcjonariuszy reżimu miała za inny, niezrozumiały dla siebie gatunek ludzi. Wieczna cenzura, ingerencje w twórczość, zabijały istotną dla artystów niezależność i indywidualność. Nie było miejsca na "pisarską uczciwość" i bycie po prostu sobą. Polityczny przełom również nie przyniósł poczucia spełnienia. Zamożna juz wówczas pisarka nie potrafiła sie naleźć wśród nowej burżuazji.

Życiem rządzi los

Maria Nurowska wierzy, że życiem rządzą przypadki. Sama jest tego przykładem. Pisarką została z przypadku. Studia polonistyczne wybrała tylko dlatego, ze na egzaminie nie obowiązywała matematyka. Najpierw był tomik poezji „Nie strzelać do organisty”, potem pierwsza powieść „Moje Życie z Marlonem Brando”. Tak wszystko się zaczęło. Następnie powieści „Po tamtej stronie śmierć”, „Gorzki romans”, „Mój przyjaciel zdrajca” i „ Dwie miłości”, które spotkały się z dużym zainteresowaniem czytelników i przychylnymi opiniami krytyków literackich.

Książkę można polecić każdemu. Czyta się ją niezwykle łatwo. Psychologiczne aspekty w niej zawarte sprawiają, że nie jest to zwykła autobiografia.

Książka za Twoją recenzję

Redakcja Wiadomości24.pl w ramach akcji "Książka za Twoją recenzję" wytypowała kilkunastu najaktywniejszych autorów, którzy w zamian za otrzymaną książkę, zobowiązali się napisać recenzję. Już są pierwsze efekty. Jako recenzentka debiutuje Paulina Nowicka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.