Facebook Google+ Twitter

Księżycowy kwartet w obiektywie sondy Cassini

Planowe zakończenie misji sondy Cassini ogłoszono na dzień 15 września 2017 r. Zniknie w atmosferze Saturna i obróci w historię. Warto zatem przypomnieć jedno z bardziej intrygujących zdjęć, jakie wykonano z jej pomocą.

Księżyce Saturna: Tytan (w tle), Dione (na tarczy Tytana), Pandora (po prawej) i Pan (z lewej). Zdjęcie wykonane przez sondę Cassini (kamera wąskokątna) w dn. 17.09.2011 r. / Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science InstitutePlanowe zakończenie misji sondy Cassini ogłoszono na dzień 15 września 2017 r. Zniknie w atmosferze Saturna i pozostanie wspomnieniem. Warto zatem przypomnieć jedno z najbardziej olśniewających zdjęć, jakie wykonano z jej pomocą.

Księżyce Saturna ukazane w zjawiskowej konfiguracji kwartetu, od maleńkiego do prawdziwego kolosa. Ten największy, Tytan (średnica 5150 km) stanowi niejako tło obrazu. Brak wyraźniejszych szczegółów powierzchni powodowany jest gęstą i nieprzezroczystą atmosferą. W polu jego tarczy znalazł się księżyc Dione, z zauważalną rzeźbą terenu (średnica 1123 km). Niewielki obiekt po prawej stronie obrazu to Pandora (średnica 81 km), a maciupkiego Pana (średnica 28 km), który rezyduje w Przerwie Enckego pierścienia A planety, można dostrzec przyglądając się lewej części fotografii.

Obraz wykonano przy użyciu kamery wąskokątnej NAC (Narrow Angle Camera) w dniu 17 września 2011 r. Widok został uzyskany w odległości około 2,1 miliona km od Dione, od północnej, nasłonecznionej strony tuż nad płaszczyzną pierścieni.

źródło: JPL NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.