Facebook Google+ Twitter

Kształtowanie struktury czynności pod wpływem instrukcji

Zachęcona krzykiem, jaki podniósł się wokół tekstu "Dlaczego poloniści żyją krócej?", prezentuję część drugą kolekcji. Są to wybrane przykłady bełkotu naukowego, jaką raczeni są studenci polonistyki.

Jak wynika z mych zapisków studenckich, w takim bełkocie naukowym celują językoznawcy i teoretycy wychowania. Opracowania przez nich napisane obfitują w dziwne i ciekawe terminy. Każdemu zaś terminowi przypisana jest, jak mówi mój promotor, "najmniejsza cząstka metodyczna w procedurze analitycznej", czyli - opis.

Może zacznę od podstawowej wiedzy, jaką ma zdobyć kandydat na bakałarza. Zatem lekcja jest to "sekwencja interakcyjna, akt twórczy, epizod, konstrukcja celowa (...)" (Z. Uryga, "Godzina polskiego"). Zaś ewentualne próby podpowiedzi czy ściągania podczas tejże lekcji zwą się "niemerytorycznymi czynnościami zastępczymi" (K. Kruszewski, "Sztuka nauczania", t. 1).

Co może usłyszeć uczeń piszący klasówkę i korzystający z podpowiedzi? Na przykład to, że "Fonem jest to dyferencjująca znaczenie abstrakcyjna jednostka językowa, będąca ekwiwalentem dźwięku" albo: "Poezja jest to konkretny proceder twórczy w jego szacie słownej". Powodzenie niemerytorycznej czynności zastępczej zależy w dużej mierze od nieuwagi nauczyciela, sprawującego pieczę nad piszącymi sprawdzian. Ale tak naprawdę podstawą sukcesu jest "strukturalny i funkcjonalny rozwój zachowania poznawczego, będący efektem zachodzącej w czasie adaptacyjnej interakcji ucznia ze środowiskiem", czyli - powiem, by nie trzymać Was w napięciu - inteligencja ściągającego (Galloway, "Psychologia uczenia się").


Niewątpliwie, język podręczników powinien ulec niewielkiej reformie, bo należy wątpić, czy nauczyciel, wychowany na takich rewelacjach, będzie w stanie przekazać pupilom potrzebną wiedzę. Bowiem to treść instrukcji kształtuje strukturę czynności oraz reakcje...
foto: sosna
Tytułem łagodnego zakończenia, pozwalam sobie przedstawić zagadkę. Jestem ciekawa, kto z Czytelników skojarzy, co znaczy ten zapis (będący zresztą fragmentem dłuższego ciągu). Kolega z Politechniki Wrocławskiej powiedział, że zapewne mam na myśli rachunek różniczkowy. I, jak się domyślacie, nie miał racji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ROZWIĄZANIE ZAGADKI z TEKSTU: podział przymiotnika/ rzeczownika na cząstki słowotwórcze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściwie to kto jest normalny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze powtarzam... Podziwiam polonistów za to, że potrafią oni rozłożyć zdanie na pojedyńcze wyrazy, sylaby, głoski i litery, potem na wszystkie strony je interpretować przez parę(naście) godzin i na koniec dojść do zupełnie niespodziewanych wniosków... Co nie znaczy, że uważam ich za normalnych i że chciałbym być taki, jak oni. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2007 20:18

Może faktycznie można mieć zastrzeżenia do tego arcynaukowego języka, który właściwie niczemu nie służy. Nazywanie ściągania "niemerytorycznymi czynnościami zastępczymi" wywołuje uśmiech na twarzy, ale nazywanie tego nowomową jest nadużyciem. Bzdura! Nowomowa to przede wszystkim język służący manipulacji, który posługuje się utartymi sloganami i prostymi konstrukcjami myślowymi, które przekłamują rzeczywistość. Nazywanie jednak tego, bądź co bądź niezdarnego języka, nowomową to chyba niezrozumienie pojęć. Od biedy można znaczenie nowomowy rozszerzyć, ale słownikowe znaczenie to «język władzy i kontrolowanych przez nią środków przekazu w państwach totalitarnych, służący do manipulowania ludźmi i nastrojami społecznymi» (Słownik języka polskiego PWN). Gdzie tu totalitaryzm i gdzie manipulacja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

a najlepsze, że kontynuacja ma datę wcześniejszą niż pierwszy artykuł w serii... to jest możliwe tylko na W24;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

wzór na "strukturalny i funkcjonalny rozwój zachowania poznawczego, będący efektem zachodzącej w czasie adaptacyjnej interakcji ucznia ze środowiskiem", czyli inteligencji ucznia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.