Facebook Google+ Twitter

Kto będzie pracował na emerytury

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od kilku lat więcej Polaków umiera, niż się rodzi.

Pod koniec czerwca tego roku ludność Polski liczyła 38 milionów 143 tysiące osób. Jest to o 18 tysięcy mniej, niż dokładnie rok temu o tej porze – wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego zrealizowanych dla Telewizji Polskiej. Niestety humoru nie poprawia fakt, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku urodziło się o dwa tysiące więcej dzieci aniżeli do końca czerwca 2005. A to dlatego, że jak podaje GUS, przyrost naturalny nadal jest ujemny, ponieważ więcej ludzi zmarło, niż się urodziło. Zanotowaliśmy również sporą liczbę rozwodów. Do tej pory rozpadło się ponad 33 tysiące małżeństw, a zaledwie 80 tysięcy zostało zawartych.


Teraz jedną emeryturę zapewniają dwie osoby pracujące. Jeśli jednak przyrost naturalny przez kilka kolejnych lat nadal będzie ujemny, to niedługo na dwie emerytury pracować będzie tylko jedna osoba. Łatwo z tego wywnioskować, że składki płacone przez naszych pracodawców będą wyższe, a emerytury wręcz przeciwnie - niższe. Najbardziej ucierpią na tym ludzie, którzy teraz zaczynają liceum bądz gimnazjum.

Szans na szybką poprawę sytuacji na razie nie widać, bo Polski rząd nic nie robi, by ją zmienić. Politycy uznali, że ich odpowiedzialność za tę kwestię załatwiło wprowadzenie becikowego. Tymczasem zachętą dla przyszłych rodziców może być raczej obniżenie podatków dla tych rodzin, które posiadają więcej niż dwoje dzieci. Tak jest np. w Luksemburgu i na Węgrzech gdzie   średnio zarabiające małżeństwo z dwójką dzieci płaci podatki nawet o ponad 15 proc. niższe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Denerwuje mnie tak dyskusja o przyszłych emeryturach. Aktualnie przechodzący na emerytury pracowali przez jakieś 30-40 lat i teraz im się wmawia, że to młode pokolenie musi na ich emerytury zapracować. Pytam się , gdzie są składki które wpłacali na funsusz emerytalny ? Jak korzystał z nich budżet państwa, to teraz niech odda z nawiązką. Sprawa dotyczy oczywiście tych którzy pozostali w starym systemie, bo ich kapitał początkowy został skonsumowany. Skandalem jest, że wmawia się młodemu pokoleniu, iż musi pracować na starszych emerytów. Niepotrzebnie budzi to rozdźwięk pomiędzy pokoleniami. Jakość państwa i gospodarki nie zależy od ilości obywateli ale od jakości ich pracy i wzrostu gospodarczego państwa, i nic tu nie pomoże posiadanie więcej niż dwoje dzieci w rodzinie bez odpowiedniego modelu wychowania i dyscypliny pracy a także zaangazowania obywateli na rzecz budowy własnej gospodarki. Jesteśmy aktualnie kuźnią kadr dla innych sąsiednich gospodarek bo młodzi wykształceni ludzie nie potrafią znaleźć sobie swojego miejsca w Polsce na skutek działań nieudolnych polityków. Będziemy obniżać podatki dla rodzin wielodzietnych, będziemy ich kształcić na koszt naszego budżetu a w efekcie wszyscy wyjadą i osiądą na stałe w bardziej przyjaznych dla nich państwach. Czy o to właśnie chodzi ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.