Facebook Google+ Twitter

Kto będzie rządził stolicą Karkonoszy?

W wyborach na prezydenta miasta Jeleniej Góry tak naprawdę liczą się dwa nazwiska: Robert Prystrom i Józef Kusiak. Obaj kandydaci prześcigają się w sposobach na przedwyborczą kampanię.

Kandydat i obecny prezydent: Józef Kusiak

Mapa inwestycjiJózef Kusiak to kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Miastem rządził już 8 lat i ma duże szanse, by rządzić kolejne 4. Mimo głosów licznej krytyki, cieszy się dużą popularnością. Ostatnio zaskoczył wszystkich oryginalną formą reklamy wyborczej - za 29 tysięcy złotych wydrukował 35 tysięcy „Map Inwestycji”

Mapy wzbudziły wiele kontrowersji. Główny przeciwnik Kusiaka w wyborach prezydenckich, na stronie swojego stowarzyszenia „Wspólne Miasto” pisze: "Oto bowiem mamy jaskrawy przykład bezczelnej propagandy wyborczej kandydata SLD na prezydenta – Kusiaka (...) za pieniądze publiczne".

Józef Kusiak zdecydowanie twierdzi, iż mapa to nie reklama wyborcza, ale informacja dla mieszkańców, którzy w codziennym natłoku zajęć mogli nie zauważyć, jak rozwija się Jelenia Góra.

mapaPrawdą jest to, co mówi prezydent na temat mapy, ale nie można odmówić racji Prystromowi. Mapy faktycznie zostały wydrukowanie za pieniądze publiczne, a ich główna myślą jest przedstawienie w jak najlepszym świetle kandydata SLD. Niektóre informacje są „przekoloryzowane”, jak choćby uznanie za sukces zmodernizowania wiaduktu na Zabobrzu. Prawda jest taka, że uległ on uszkodzeniu i nie było wyboru. Podobnie z niektórymi drogami czy sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi – ich wykonanie nie jest dumą, niezrobienie byłoby po prostu skandalem. Ratusz przyznaje się do błędów na mapie, jednak zaznacza, że nie można za nie winić personalnie Józefa Kusiaka.

Zrwóciłam się z prośbą do miejskiego ratusza, by prezydent lub ktoś z podwładnych udzielił wypowiedzi do artykułu i skomentował oskarżenia Prystroma, niestety odmówiono komentarza dla Wiadomości24.pl.

Robert Prystrom

Przeszukując fora dyskusyjne nietrudno znaleźć komentarze krytykujące Roberta Prystroma i Józefa Kusiaka. Jednak obiektywnie sprawę badając, łatwiej znaleźć pochwalne słowa skierowane pod adresem tego pierwszego. Być może dzieje się tak za sprawą organizacji „Wspólne Miasto”, którą założył Prystrom i która zrzesza młodych ludzi, chcących "poprawiać" Jelenią Górę. Prezes Rady Młodych, która jest organem „Wspólnego Miasta”, 22-letni Grzegorz Bielewicz, na pytanie, dlaczego to właśnie Prystrom powinien wygrać, odpowiada zdecydowanie: – Jest najlepszym samorządowcem w Jeleniej Górze, od czterech lat działa intensywnie na rzecz Jeleniej Góry, ma pomysł na miasto.

Robert Prystrom jest kandydatem na prezydenta „Wspólnego Miasta” oraz PiS, z którym to WM podpisało Porozumienie dla Jeleniej Góry. Do porozumienia miała dojść jeszcze LPR. Ostatecznie do połączenia z trzecim koalicjantem nie doszło, gdyż LPR chciała w razie zwycięstwa dostać stołek zastępcy prezydenta. O tak wysokim stanowisko nie mogło być mowy – LPR nie ma zbyt dużych szans w wyborach samorządowych.

Jedną z głównych zalet Prystroma jest inwestowanie w młodych. „Wspólne Miasto” zdecydowanie można nazwać jego młodzieżówką. Potwierdza to Grzegorz Bielewicz. – Prystrom dopuści młodych do działania – mówi. – Pozwoli na rozwój inicjatyw młodych. Udowodnił to m.in. pomocą w organizowaniu lub sponsorowaniu wielu inicjatyw młodych ludzi.

Krytyka Prystroma jest bardziej ogólna niż Kusiaka. Ma to związek zapewne z tym, iż Kusiak ma za sobą 8 lat rządzenia, a Prystrom dopiero walczy o posadę prezydenta. Główne zarzuty wobec niego są takie, że krytykuje wszystko, co się w mieście dzieje, jeżeli to ma związek z urzędującym prezydentem.

Podczas ostatnich wyborów Prystrom przegrał tylko kilkoma setkami głosów. "Wspólne Miasto" zapewnia, że nie obawia się powtórki i że wygra zdecydowanie. Zapewne podobnie myśli komitet wyborczy Kusiaka. Który z kandydatów zwycięży, okaże się w czasie głosowania 12 listopada. Na razie walka trwa, a szanse są wyrównane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.