Facebook Google+ Twitter

Kto da mniej? PO, PiS i SLD proponują obniżki za przedszkola

Ciąg dalszy walki o opłaty w stołecznych przedszkolach. PO, SLD i PiS zgłaszają swoje propozycje obniżek.

 / Fot. PAP/Adrian StarusRatusz chce ujednolicić stawkę do 2,60 zł za godzinę pobytu dziecka w przedszkolu, po godz. 13.

SLD zaproponował jeszcze niższą kwotę - 2 zł/godz., jednak radni PO nie zgodzili się, żeby projekt ten był głosowany na sesji Rady Warszawy. Posłowie Platformy stwierdzili, że Sojusz nie miał opinii prezydenta Warszawy ani skarbnika, które są wymagane. Projekt będzie głosowany, jeśli do czwartku, SLD uzupełni braki formalne - czytamy w Życiu Warszawy.

PiS również przygotowuje projekt zmian w żłobkach i przedszkolach, który zamierza przedstawić na sesji w czwartek.

Zarówno SLD, jak i PiS zwracają uwagę na "manipulację" PO. Nowa stawka, którą oferuje PO, będzie obowiązywać do końca tego roku, zaś ceny w przedszkolach są uzależnione od płacy minimalnej, która w 2012 r. ma wzrosnąć do 1,5 tys. zł. Wtedy też opłaty za przedszkola wzrosną do ponad 2,8 zł/godz.

W zeszły czwartek, 15 września, na ostatnim w tym kadencji posiedzeniu Sejmu, politycy po raz kolejny rozmawiali o stawkach w przedszkolach. Posłowie PSL zgłosili apel do premiera i wojewodów, aby podejmowali zdecydowane działania w regionach, gdzie znacznie podwyższono ceny za przedszkola. "Drakońskie opłaty za przedszkola nie będą bilansowały budżetu" - stwierdził Waldemar Pawlak.

PO przedstawiło wtedy część swojego programu, czyli tzw. pakiet dla rodziny. Zakłada on przede wszystkim budowę tysiąca centrów edukacyjno-wychowawczych ("świetlików"), zwiększenie ulgi rodzinnej na trzecie i kolejne dziecko, przedszkola otwarte w godz. 6-18, zmianę zasad finansowania kosztów szkoły rodzenia oraz zrównanie wysokości dotacji na dziecko w przedszkolach publicznych i niepublicznych.

Źródła:
PAP
Życie Warszawy

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.