Facebook Google+ Twitter

Kto i co uchroni portret prezydenta

Za co Szwejk trafił do aresztu, o tym jak bujał się na sznurku Cyrankiewcz i Gomułka, a ja w hamaku. A wszystko przez te muchy, co obsrały portret Jaśnie Pana.

Wielokrotnie deklarowałam tutaj brak zainteresowania polityką polską. Teraz jednak sen z głowy mej spędzają portrety prezydenta, które za sprawą pomysłu ministra Sikorskiego wkroczyły niejako na drogę dyplomatyczną.

w rzeczy samej,;) w trakcie pisania tegoż materiału. / Fot. Fot. B. Romer KukulskaWiadomości24 umieściły sondę o portretach prezydenckich, a ta zakłóciła spokój mego ducha tak dalece, że nie mam dzisiaj szans na drzemkę poobiednią w hamaku. Na dodatek obiecałam dziś coś "spłodzić", zatem spróbuję, z przymrużeniem oka, bujając się i huśtając na dwóch sznurkach między drzewami, odganiając od much i odstraszając kosy, aby mi nie "narobiły w komputer".

Tak oto przypomniało mi się... Był chyba rok 1968, kiedy to kontestowaliśmy wszystko i wszystkich, jak tylko się dało i jak można było. W klasie nad tablicą wisiały portrety Gomułki i Cyrankiewicza. Razu pewnego dwaj uczniowie z klasy (notabene obecnie, osoba znana w świecie muzyki i rozrywki, a druga w polityce), podkleili cienki biały sznurek, dratwę lub żyłkę, pod portretami i przeciągnęli gzymsami do ostatniej piątej ławki, na zakrętkę kaloryfera.

Ależ fajnie się "oni" huśtali za plecami belfra, który pojęcia nie miał dlaczego klasa chichra się pod nosem. To bujanie portretami trwało z tydzień, aż zorientował się nasz dyrektor, uczący nas geografii. Ustalenie sprawców szło ślamazarnie. Może i nasz "dyr" nie chciał ich znaleźć.

Dyr miał duże poczucie humoru. Sprawę zakończył stwierdzeniem, że właściwie to docenia dobre intencje, których celem, z całą pewnością było, by muchy nie obsrały towarzysza sekretarza i premiera, dlatego śledztwo umarza i nikogo nie potraktuje jak Szwejka.

Być może Edward Gierek się o tym dowiedział, bo mieliśmy w klasie syna jednego z sekretarzy KW. A może tow. Edward był fanem przygód dzielnego wojaka Szwejka i nie chcąc ryzykować co najmniej obsrywania go przez muchy lub bujania na sznurku, zlikwidował obyczaj wieszania portretów.

Huśtam się jeszcze trochę, by muchom szans nie dać i kosy odstraszyć komputerem, odpędzić myśli o kosztach portretów i podatku VAT, to może jednak drzemka sama na mnie spłynie.
Ale kto i co uchroni pana prezydenta? Tak od bujania, jak i od much?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

Ten tekst był w Radio Katowice - w rannej audycji ok 8 g., odczytany i skomentowany z humorem i aprobatą, by nie powiedzieć, dumą, bo to chyba za dużo powiedziane.. Niestety dowiedziałam się tym dość po czasie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grunt to mieć dobry humor... Podteksty zawszy ktoś dorabiał i już tak pozostanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To Panie Arturze .To tacy właśnie z półki kultury i sztuki, jaką podał AdamD. http://de.wikipedia.org/wiki/Schweizer_Franken

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, a te głowy to kto ? :) http://en.wikipedia.org/wiki/File:CHF_Banknotes.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to nie mają? A Polański? Celine Dion? Mikołaj Górecki? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jolu. genialna jest Twoja podpowiedz moskitiery, i salomonowe niemal rozwiazanie. Moskitiera doskonala ochrona portretom w ambasadach w krajach ze "szczegolnym ryzykiem"

@ Adamie D, link rewelacyjny, mega podziekowania. Jednoczes w zwizku z tymi obrazkami w hamakach zapytalabym->
@Pana Zdzislawa : Czy to jest ten hrabiowski? stroj. ktory ma Pan na mysli? hihihihi .... bardzo mnie to interesuje, powinnam, albo wypadaloby conajmniej, abym wiedziala jak on.tzn ten stroj ma wygladac,

@ Lukasz, modnie mowiac. to generalnie mam mieszane uczucia. Te skazone demokracja szwajcarska i PRL-em i te inne takze. W amabasadzie taki portret. czy tez prezydent ma jedynie funcje reprezentacyjna, symbolu obrazkowego, skojarzeniem, bo szczerze mowiac, polityczne pociagniecia w kwestii dzialan, wykonania obietnic przedwyborczych, nie maja wielkiego znaczenia, nie w placowce dyplomatycznej.. Ambasada czy Konsulat ma inna funkcje i zadania.

PS, Szwajcarzy wczoraj obchodzili swoje swieto narodowe, Mowe do narodu miala Pani Prezydent, jak wiadomo co roku zmienia sie prezydent, wiec i mowa nie nudna. Ludzie wywiesili spontanicznie czerwone lampiony z bialym krzyzem. oraz nad woda - jeziorem urzadzili pokaz sztucznych ogni , najwieksze jednak dala nam natura poteznymi blykawicami i burza z piorunami,
A w ogole, tak sobie mysle .))), ze Szwacarow mi zal, biedni sa tacy jacys, nie maja zadnej postaci ani z zywych ani historycznych, ktore stawialiby na swiecznik, ze o oltarzu nie wspomne, A mo'e nie chca, moze tak dalece maja "we krwi" te swoja demokracje? ( poza Tellem, ale to legenda)
PS, 2 przepraszam za brak ogonkow ale jestem na innej maszynce,,, :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

"dopiero teraz wybrany został prezydent, którym można się zagranicą pochwalić nie wstydząc niczego.
Nie będę, bo to pozbawione sensu , wspominała mankamentów, tych wstydliwych zagranicą, poprzednich prezydentów"

Otóż Basiu, jest jedno ale... o tym, czy Komorowskim można się pochwalić czy nie, można będzie powiedzieć po jakimś czasie, póki co jest on prezydentem elektem. Nie można więc tego wyrokować. A patrząc na błazenadę w wykonaniu Komorowskiego w kampanii wyborczej, można być pewnym obaw... miejmy jednak nadzieję, że Komorowski dojrzeje do tej prezydentury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś specjalnie dla Ciebie, Basiu.
http://www.se.pl/media/pics/2010/06/30/KOMOROWSKI_PM39_580x467.JPG

Nie ma już Tuska
Jest Buda Ruska

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro można o tabliczkach... to ja o hamaku - jak ja Ci zazdroszczę, Basiu. W rzeczy samej. Choć... teraz tak sobie pomyślałam, że może lepszy byłby jednak z moskitierą? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro jednak to jest dobry pomysł a ja nie mówię o nim jako o podstawowym sposobie do budowania szacunku do państwa ale jako o dodatkowym także potrzebnym sposobie.

Co do skażenia to jednak dała Pani przykład z PRLu. Dlatego o tym napisałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.