Facebook Google+ Twitter

Kto i dlaczego wstrzymał druk artykułu we Wprost?

Przez 2 tygodnie chicagowska telewizja Polvision zapowiadała publikację we Wprost artykułu dr Sławomira Cenckiewicza IPN z nazwiskami polonijnych esbeków. Tekst nie ukazał się, mimo iż jego publikację kilka dni temu potwierdzał sam Cenckiewicz.

Okładka WprostPolonijna telewizja w Chicago Polvision zapowiadała ukazanie się w tygodniku Wprost sensacyjnego artykułu Cenckiewicza z IPN w Gdańsku już tydzień temu. Gdy tekst nie ukazał się, w polonijnych mediach pojawiły się spekulacje na temat ewentualnego "złagodzenia" artykułu. Tekst miał zdemaskować wielu agentów komunistycznych służb specjalnych, którzy działali na terenie USA. Sam dr Cenckiewicz, który przebywa w Chicago, był pewny, że artykuł we Wprost zostanie opublikowany dziś. Tekst jednak znowu się nie ukazał.

Mimo usilnych prób, nie udało się uzyskać od redakcji Wprost odpowiedzi na pytanie o przyczynę wstrzymania publikacji. Już wkrótce dr Sławomir Cenckiewicz wystąpi w najpopularniejszym w Chicago polonijnym programie radiowym "Otwarty mikrofon" Łucji Śliwy. Być może wówczas ujawni prawdziwe przyczyny wstrzymania druku jego artykułu. Telewizja Polvision zapowiadała, że dr Cenckiewicz ujawni w swym artykule nazwiska polonijnych współpracowników SB.

List jednego z amerykańskich profesorów uniwersyteckich polskiego pochodzeniaPolonia pyta dzisiaj, czy wstrzymanie druku artykułu pracownika IPN to sygnał, iż nazwiska polonijnych esbeków pozostaną nieznane? W przypadku polonijnych TW - o czym już pisałem wcześniej - możemy mieć do czynienia z interwencją imigracyjnych władz USA, które mogą deportować byłych tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych. Jak ważną sprawą dla niektórych środowisk polonijnych jest lustracja, obrazuje załączony poniżej list jednego z amerykańskich profesorów uniwersyteckich polskiego pochodzenia.

***
Marek Ciesielczyk jest dr politologii Uniwersytetu w Monachium oraz autorem pierwszej w języku polskim książki na temat historii rosyjskiej i sowieckiej policji politycznej. W marcu w Chicago wygłosił prelekcję na temat lustracji Polonii.

Czytaj również:

Polonia chce się zlustrować

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

chwytliwy material, udokumentowany, takie quasi sledcze dziennikarstwo. podoba mi sie. intruguje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.