Facebook Google+ Twitter

Kto jest kim, czyli "Książę czy żebrak" w Teatrze Rampa

Musicalowa adaptacja powieści Marka Twaina to opowieść o zamianie miejscami dwóch chłopców, pochodzących z różnych światów - księcia i żebraka. To najnowszy spektakl Teatru Muzycznego TINTILO.

Książę czy żebrak / Fot. Olga Cieślar, Fundacja Twórczego Rozwoju Dziecka TINTILO"Książę czy żebrak" w reżyserii Teresy Kurpias-Grabowskiej to musical familijny oparty na powieści "Książę i żebrak" ("Królewicz i żebrak") Marka Twaina. Książka doczekała się kilku ekranizacji.

Sztuka opowiada o dwóch chłopcach - Edwardzie i Tomie, urodzonych w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Podobnych do siebie jak dwie krople wody, choć nie są ze sobą spokrewnieni, wprost przeciwnie - ich losy diametralnie się od siebie różnią.

Igor Bajera (książę Edward IV Tudor), Maciej Gierczycki (Tom Clancy) / Fot. Olga Cieślar, Fundacja Twórczego Rozwoju Dziecka TINTILOKsiążę Edward IV Tudor (Igor Bajera) jest synem Henryka VIII i przyszłym następcą angielskiego tronu. Od najmłodszych lat uczy się łaciny, greki i francuskiego, ma chłopca do bicia i służących, którzy wszystko robią za niego. Natomiast Tom Clancy (Maciej Gierczycki) jest synem rzezimieszka i przyszedł na świat w ubogiej dzielnicy Londynu. Nie zaznał chwili szczęścia, jest bity i poniżany przez ojca, który przyucza go do zawodu żebraka.

Pewnego dnia ich drogi się krzyżują i odkrywają, że każdy z nich marzy o życiu tego drugiego. Postanawiają więc zamienić się ubraniami, by poczuć się w skórze tego drugiego. Nie spodziewają się, że ich niewinny żart stanie się początkiem całego ciągu niefortunnych wydarzeń...

Adaptacji powieści dokonała Teresa Kurpias-Grabowska, która jest również autorką piosenek do muzyki Anny Bajak, Marcina Kuczewskiego i Natalii Bajak. Trzeba przyznać, że wszystkie utwory były doskonale dobrane do fabuły, jednak kilka z nich szczególnie zapadło mi w pamięć.

Michalina Brudnowska (Lady Midnight), Maciej Gierczycki (Tom Clancy), Igor Bajera (książę Edward IV Tudor) / Fot. Olga Cieślar, Fundacja Twórczego Rozwoju Dziecka TINTILONajbardziej zapamiętałam piosenkę Michaliny Brudnowskiej. Nic cię bardziej nie zaskoczy jak spotkanie sobowtóra. Tak podobni, nie do wiary. Jak dwie krople jednej miary. (...) Całkiem inny, lecz dlaczego moja twarz jest kopią jego. Moje włosy, moje uszy i podobnym krokiem kroczy. Patrzę, słucham, nie rozumiem, stąd ciekawość nieodparta. Coraz bardziej mnie frapuje, co ta kopia ma jest warta.

Bardzo spodobała mi się także inna piosenka w wykonaniu Michaliny Brudnowskiej. Tamten dom, biedny, lecz rodzinny kąt. Zwykły chleb jest nawet inny. Przepychu świat, ta tęsknota. Gdzie stary kąt, żebracza gablota.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To jest jakiś pomysł. Ale chyba rzeczywiście wielkich nadziei nie ma ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiejsi polscy polityczni książęta powinni na miesiąc choćby zamienić się miejscami i życiem z przeciętnym Polakiem. Może wtedy coś by do nich dotarło. Choć wielkiej nadziei nie mam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.