Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14073 miejsce

Kto kręci lody na budowie polskich dróg?

Kto zarabia na funduszach z Unii Europejskiej, czyli jak w Polsce buduje się drogi.

autor bloga www.iktomaracje.pl / Fot. Magdalena PietrusińskaRząd Platformy Obywatelskiej kompletnie nie poczuwa się do winy. Twierdzi, że wszelkie pretensje należy kierować do konsorcjum firm, które umówiło się na zawyżoną cenę drogi S8. Komisja Europejska zamroziła nam 3,5 mld zł i zagroziła wstrzymaniem pozostałych 4 mld euro na drogi. Jak zawsze winnych brakuje.

Ale przecież zalążek tej sprawy nie zrodził się w biurokratycznych instytucjach unijnych, ale w głowach zachłannych właścicieli firm budowlanych. To żaden argument, że w Polsce doszło do takich nieprawidłowości tylko 2 razy. Doszło, a więc rząd powinien wyciągnąć konsekwencje. W czasie, gdy niektórzy kręcą lody na polskich drogach celowo zawyżając koszty, zwalnia się wielu pracowników. Na przykład mój ojciec jest cały w stresie, bo zwolniono jego załogę, a on dostał rekordowo niską pensję... Wiedza o fatalnej sytuacji w branży drogowej – i nie tylko - jest raczej powszechna.

Dzisiaj jednak nie będzie o bezrobociu (najwyższym od 6 lat), ale o tym, kto i w jaki sposób bogaci się na funduszach unijnych. Okazuje się bowiem, że państwo traci na tych inwestycjach setki milionów. Według minister Bieńkowskiej system zadziałał. Według mnie zobaczyliśmy wszystkie jego wady.

Zacznijmy od słynnego już stenogramu pewnego małżeństwa, które dorobiło się na budowie drogi s8. Za 60 kilometrowy odcinek GDDKiA zapłaciła ponad 1,77 mld zł. Gdy przeczytałem stenogram przez chwilę pomyślałem, że to scenariusz jakiejś amerykańskiej komedii. Nie, to polska szara rzeczywistość. Odsyłam do stenogramu na stronie Forbes.pl

Podręcznik walki z korupcją

Rząd Donalda Tuska nie potrafi budować dróg, a jak już coś się buduje to się okazuje, że jest rekordowo drogie. Do tej pory to S8 była najdroższa – za 1 km wyszło 200 mln złotych. To już stary rekord, teraz najdroższa będzie Południowa Obwodnica Warszawy. Budowa 1 km trasy przez Ursynów, Wilanów i Wawer może wynieść nawet 250-300 mln zł. Jak budować to z rozmachem.

Jednak tylko przy S8 wykryto korupcję. Jak rząd chce z nią walczyć? W zasadzie to Komisja Europejska zaleca, aby stworzyć, uwaga tu cytat: „Podręcznik procedur antykorupcyjnych”. Czy ja śnię? Kto miałby się uczyć z tego podręcznika? Studenci na budownictwie? Minister Bieńkowska jest jednak niezłomna. - Nawet gdybyśmy to wszystko zrobili wcześniej, to i tak możliwe, że takiej sytuacji, kiedy ktoś między siebie dzieli rynek, byśmy nie uniknęli. Kiedy dwoje ludzi umawia się i kogoś oszukuje, to jest zdarzenie poza systemem wdrażania funduszy – mówi o niesprawnościach sprawnego systemu minister rządu Tuska.

Rząd Platformy Obywatelskiej utrzymuje, że Komisja Europejska została poinformowana o nieprawidłowościach przez stronę rządową. Jednak jak pisze dr Kuźmiuk: - Wiedzę na ten temat KE nie powzięła, jak twierdzi premier Tusk na skutek informacji od polskiego rządu, ale na skutek doniesień prasowych z Polski.

Komu wierzyć? Poza tym nadal tajemnicą pozostaje fakt dlaczego dowiedzieliśmy się o zamrożeniu pieniędzy dopiero na początku lutego podczas, gdy KE wydała tę decyzję 21 grudnia 2012. Więcej wątpliwości znajdziecie we wpisie byłego marszałka Mazowsza, ale jedno zdanie psuje jego logiczną spójność: "GDDKiA zdecydowała się zapłacić aż 1,77 mld zł, podczas gdy jak to porównuje wspomniany prezes, Chińczycy za budowę od podstaw 30 km odcinka autostrady, mieli dostać tylko 0,75 mld zł". Ups.

Polskie pobojowisko

Porównywanie Polskich dróg do tych niemieckich, włoskich czy holenderskich nie ma sensu. Zaraz zaczną się krzyki, że u nich nie było tyle lat komunizmu, że Polska potrzebuje więcej środków, a przede wszystkim czasu. To bujda na resorach. Oczywiście, lata komunizmu robią swoje, ale to jak wydawane są pieniądze czy jak w sensie jakościowym buduje się drogi (po zimie polskie drogi wyglądają jak pobojowisko) ma znaczenie kluczowe.

W ubiegłym roku upadło wiele firm budowlanych, których długi spłaciła Generalna Dyrekcja: – Spłaciliśmy długi 27 generalnych wykonawców. Będziemy się domagać od nich pieniędzy, występując z roszczeniami i składając pozwy. Jeśli przedsiębiorstwo jest w stanie upadłości, wystąpimy z roszczeniem do syndyka – mówi wicedyrektor GDDKiA Tomasz Rudnicki.

Powiedzcie mi, jak długo w Polsce będzie tak, że jedni kupują sobie porsche i mieszkania w Hiszpanii, a inni drżą ze strachu przed utratą pracy?

Jeśli podzielasz opinię autora, kliknij "Bartek ma rację" pod tekstem na iktomaracje.pl

Przeczytaj w tym temacie:
Wywiad Tygodnia z przedstawicielami dwóch ministerstw: Popa i Karpiński: UE nie zarzuca Polsce żadnych nieprawidłowości
______________________________
Kontakt z autorem: bgraczak@iktomaracje.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

@Bartłomiej Graczak.Oby znacznie więcej było takich jak Pan. Powiew świeżego, nie skażonego naleciałościami myślenia, nigdy za wiele. Dzięki Panu odkryłem doskonałe źródło wiedzy Informacje.pl

Dobrze, że się przebijamy ze swoimi poglądami do przestrzeni publicznej. Oby to nie był to "nasz bój ostatni" jak śpiewali w słusznej sprawie, robotnicy i ludzie ciemiężeni. Nie o takim porządku społecznym, politycznym pewnie myślimy jak ci co śpiewali międzynarodówkę.
Musi się w Polsce dokonać zmiana na lepsze. Starzy wyjadacze, którzy tkwią we władzach ustawodawczych, politycznych, gospodarczych "pokazali " co potrafią. Polska potrzebuje świeżej, odżywczej krwi, ludzi młodych i Polaków. Ta Rzeczpospolita ma być dla wszystkich Polaków a nie tylko dla złodziei, hochsztaplerów i ludzi wykluczonych przez to państwo po 1989 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Lech Polak, ale zdaje sobie Pan sprawę, że JOW to zagrożenie, że POPiS przejmie władze na stałe? W JOW trudno się przebić trzeciej partii (przykład WB i USA), a wybory do Senatu dają nam odpowiedź, jakie partie znalazły by się wówczas w Sejmie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krytykuję proporcjonalny system liczenia głosów w ordynacji, gdyż wchodzą do sejmu osobnicy, których nie widzę nawet w roli podrzędnego urzędnika u Wójta.Takim niechlubnym przykładem jest np. Stanisław Pieta, Robert Węgrzyn, Krystyna Pawłowicz, Jarosław Gowin i wielu innych.
Platforma Obywatelska z Donaldem Tuskiem albo Ruch Palikota z Januszem Palikotem szli do wyborów z hasłem;zmniejszeniem ilości zasiadających w sejmie parlamentarzystów, Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, przejrzystość w prowadzeniu rożnych działalności gospodarczych, ukrócenie niesprawiedliwszych przywilejów.
Swoje obietnice do wyborców wyrzucili do kosza.Maja nas za bezmyślnych wyborców. Powsadzali się na jedynki w ich listach wyborczych i dalej trwają w tej patologicznej ordynacji wyborczej. Mamy teraz zawodowych parlamentarzystów, którzy nic pożytecznego dla kraju nie robią, a są pasożytami w najgorszym tego słowa znaczeniu.Kto ma zmienić ten stan rzeczy? Skoro ci oszuści posłowie kpią sobie z nas w żywe oczy. Nic konstruktywnego w tym temacie nie robią, gdyż taki stan rzeczy ich doskonale finansowo i zawodowo ustawia.
Na tą chwilę, jak ten stan rzeczy zmienić i aby to było skuteczne? Przy dzisiejszym rozlokowaniu głosów nie widzę konstruktywnego rozwiązania tego problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Lech Polak Krytykuje Pan proporcjonalny system liczenia głosów w ordynacji w wyborach do Sejmu? Wnioskuję zatem, że jest pan zwolennikiem JOW. Ja również. Pisałem o tym nawet dłuższy komentarz: http://iktomaracje.pl/2012/jow-y-to-krok-w-dobrym-kierunku-ale-nadal-z-wadami/ Jak zawsze piszę o plusach i minusach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartłomieju, tzw Tanie państwo można rozumieć na różne sposoby. Budowa w Brazylii większego stadionu też kosztuje dwa razy mniej niż budowa Narodowego. Polacy zawsze szastali pieniędzmi, więc wciąż to samo czynią, tylko już nie własnymi rękami lecz a pośrednictwem wybranych w sposób demokratyczny władz politycznych i gospodarczych. Od lat.
Przecież każdemu jest wiadomo, że prościej jest zbudować za 100 miliardów 1000 km dróg niż 2000 kilometrów. Nie wspominając o ekranach dźwiękochłonnych.
Pan o tym nie wie.
Niebawem będziemy budować 100 km zamiast 500 i to w dodatku zgodnie z naszą racją stanu i narodowym interesem.
Bo w gazecie tak ogłosili!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Bartłomiej Graczak. Jesteś niepoprawnym optymistą. To w tobie cenię. To nie jest reale przy obecnej ordynacji wyborczej. Kto ma zmienić to? No kto? Ci obecni ; posłowie; senatorzy? Oni powsadzają się na jedynki list wyborczych i będą trwać. Przydzielać sobie będą premie ptak jak zrobił;rząd, sejm, senat. Śmieją się nam bezczelne w twarz. Na wizji udają, że się kłócą , aspiracja, a w rzeczywistości bawią się na nasz koszt.Idą ramie w ramie, bo budżet Polski jest dla nich niczym beczka z miodem dla misia.
Podpieram swoje tezy tym doskonałym materiałem: link

Im bieda nie zagląda do domu. Oni się bawią, bo my takich wybieramy.Dlaczego wybieramy?Bo taka jest ordynacja wyborcza , właśnie przez takich uchwalona w semie. możemy sobie glosować na Iksińskiego, a i tak wejdzie ten, co jest na pierwszym miejscu listy wyborczej danej partii politycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja wiem ,że był marszałkiem , to tam zdobył te miliony ? Tak to zrozumiałam .
Z tekstu wynika ,że obwiniasz rząd.
Wtrącę się w odpowiedź do Arka [ sory ] .Mnie się koszmarnie nie żyje .
Nauką i pracą ludzie się bogacą .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Elżbieto,

Poseł Kuźmiuk przez wiele lat był Marszałkiem Województwa Mazowieckiego. Tu jest słowo przeciw słowu - ja nie rozstrzygam kto ma rację, ale pokazuje, że są inne wersje.

Zadając pytanie kto kręci lody, nie miałem na myśli rządu, ale firmy budowlane.

@Arkadiuszu,
Polakom bardzo trudno pokazać, że w Polsce jest koszmarnie źle, że obecny rząd nie radzi sobie z podstawowymi problemami, prostymi zadaniami - mogę pisać naprawdę dużo na ten temat, serio.

Niestety, wydaję mi się, że dopiero gdy recesja - ta realna, a nie rozdmuchana przez media - dotknie Polaków po kieszeniach zaczniemy inaczej wybierać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarosław Kaczyński przed (przegranymi) wyborami samorząowymi 2006 r. hucznie otwierał w Katowicach tunel pod rondem, po "otwarciu" zamknięty na wiele miesięcy, aż do właściwej chwili uruchomienia...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chciałbym aby po takim pytaniu była tylko moja odpowiedź: "Powiedzcie mi, jak długo w Polsce będzie tak, że jedni kupują sobie porsche i mieszkania w Hiszpanii, a inni drżą ze strachu przed utratą pracy?"
Odpowiedz jest złożona i wymagająca napisania sporego artykułu.
W bardzo skondensowanej formie można to tak sprecyzować.
1 ) Niech Polka będzie wreszcie dla Polaków ale tych co maja Polskość w sercu przekazana od swoich bliskich.
2 ) Niech wreszcie Polak będzie nie tak gościnny dla tych co chcą tylko i wyłącznie Polskę grabić ze wszystkiego.
- z surowców
- intelektualnych zasobów tkwiących w rodowitych Polakach
Należy naśladować pragmatyzm np. Niemców a wyganiać wszelkiej maści naprawiaczy typu Balcerowicz.
Wreszcie przegonić ta bandę czworga, środowisko związane z PO, PiS , SLD, PSL a także Ruchu Palikota i wszelkie maści udawaczy, że chcą coś dobrego zrobić dla Polski. Teza z ostatniego zdania jest nierealna w obecnej chwili ale należy dążyć do tego. Jak znam historie i Polaków mentalność, to obcy będą nas skłócać. My będziemy sobie do oczu skakać. Będziemy wypominać winy a złodzieje, hochsztaplerzy z Polski zrobią sobie znowu doskonałe źródło do bogacenia się. Tym przy ziemskim stwierdzeniem zakołaczę to taką puentą. Jeszcze taki Polak się nie narodził by samodzielnie troszczyć się o los Polski, w której Polak do Polaka będzie przyjacielem a nie wilkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.