Facebook Google+ Twitter

Kto ma szansę na literacką Nagrodę Nobla 2011?

W październiku Komitet Noblowski dokona wyboru laureata literackiej Nagrody Nobla 2011. W tym miesiącu trwa dyskusja nad twórczością kandydatów. Kto otrzyma prestiżowe wyróżnienie?

Literacka Nagroda Nobla jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie literatury na szczeblu międzynarodowym. To jedno z czterech wyróżnień, które zapisał w swoim testamencie Alfred Nobel w 1895 roku. Wolą naukowca było przyznawanie nagród osobom, które na polu literackim stworzyły "wyróżniające się dzieła w kierunku idealistycznym".

Początkowo w procesie przyznawania nominacji istniał wymóg rozpatrywania twórczości literackiej, pochodzącej tylko z poprzedzającego roku kalendarzowego. Został on jednak złagodzony i obecnie dopuszcza się możliwość umieszczania na liście starszych dzieł, docenionych dopiero w ostatnim czasie.

Czytaj także: Literacka Nagroda Nobla 2010 dla Mario Vargasa Llosy!

Jako organ, przyznający nagrodę w dziedzinie literatury, Alfred Nobel wskazał Akademię Szwedzką. Została ona założona w 1786 roku przez króla Gustawa III, na wzór Akademii Francuskiej. W jej skład wchodzi 18 członków - szwedzkich pisarzy, historyków, filologów i poetów. Ostatecznego wyboru kandydata dokonuje Komitet Noblowski - 4 lub 5 osób, wybranych spośród członków Akademii na okres 3 lat.

Kto ma prawo do przyznawania nominacji w dziedzinie literatury? Przede wszystkim członkowie Akademii Szwedzkiej oraz innych akademii, instytucji i placówek o zbliżonym charakterze. Nominować mogą też profesorowie filologii i literatury na szczeblu uniwersyteckim, a także poprzedni laureaci Nagrody Nobla w tej dziedzinie. Prawo to przysługuje również kierownictwu stowarzyszeń, odpowiadających za twórczość literacką w danym kraju.

Czytaj także: Adam Zagajewski ma szansę na literacką Nagrodę Nobla! Przeczytaj: Tu "nie chodzi o poezję" - "Anteny" Adama Zagajewskiego

W 2010 roku laureatem literackiej Nagrody Nobla został peruwiański pisarz, dziennikarz i polityk Mario Vargas Llosa za "odwzorowanie struktur władzy i stanowcze obrazy indywidualnego oporu, buntu i porażki". Komisja nie zaskoczyła wyborem Peruwiańczyka. Jako jeden z największych współczesnych twórców Ameryki Łacińskiej od wielu lat był wymieniany jako kandydat do prestiżowego wyróżnienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

babie lato
  • babie lato
  • 05.10.2011 15:00

Amos Oz!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chcielibysmy wiedziec kto wystawil kandydature Szymborskiej do Literackiej Nagrody Nobla, czy byli to przyjaciele, zydzi. Byl to Bugaj i Romaszewski albo Milosz. ( wiadomo, ze jeden nie opusci drugiego) Czy brano calkowita dzialalnosc tej poetki pod Lupe, czy tylko jeden jedyny wiersz ktory ukazal sie z okazji okraglego stolu, walke Zwiazkowcow stoczni gdzie glownie chodzilo o chleb, powrotu do cen zywnosci przed podwyzka i godne warunki pracy ( a nie o zmiane ustroju politycznego w moim kraju).

Ratzinger w swojej ksiazce: Jezus z Nazaretu, pod wplywem niektorych naszych "wspolbratencow" napisal, ze zdrade Jesusia dokonal Judasz, ktory wcale nie byl "wspolbratyncem" tylko jakis tam osilkiem z rodu Piszczalow, byl on lasy na pieniadze i pochwaly, natomiast krzyki : my chcemy Barabasza zamiast Jezusa, tym samym wydajac Jezusa na smierc meczenska, ryczaly wysocy zbuje i kaplani nie wyznania "wspolbratencow" tylko watachy krwiozerczych Pigmejow.

Ja sie w mlodosci co innego uczylem. A propo: Ewangelii nie mozna zmienic!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agnieszka Wądołowska
  • Agnieszka Wądołowska
  • 02.10.2011 12:13

Josef Ratzinger za książkę: Jezus z Nazaretu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.