Facebook Google+ Twitter

Kto ma szansę na odzyskanie podatku od używanego auta

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-27 20:25

Są dni, gdy do urzędów celnych zgłasza się nawet po kilkadziesiąt osób, liczących na zwrot pieniędzy z akcyzy za używany samochód. Większość z nich obejdzie się jednak smakiem.

Nadzieje wzrosły po tym, jak parę dni temu rzecznik Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości uznał częściowo racje Polaków, którzy po 1 maja 2004 roku sprowadzili do kraju używany samochód i zapłacili akcyzę, ale są przekonani, że niesłusznie.

Chodzi o ponad dwa miliony pojazdów – średnio jeden tysiąc złotych od każdego. Już znaleźli się podobno ludzie, którzy oferują pomoc w odzyskaniu pieniędzy i jako pełnomocnicy biorą od łatwowiernych 50 zł.

Ministerstwo Finansów twierdzi jednak, że – nawet jeśli Trybunał wyda za kilka miesięcy taki właśnie wyrok – to nie ma mowy o zwrocie całej akcyzy, tylko jej części.

Jak dużej? To zależy od zadeklarowanej wartości pojazdu. Jeżeli na przykład ktoś sprowadził ośmioletniego golfa, zadeklarował wartość ok. 10 tys. zł i zapłacił ponad 6 tys. zł podatku, to mógłby odzyskać ok. 4 tys. zł.

Problem w tym, że ludzie nagminnie zaniżali wartość, by zapłacić jak najniższy podatek. A skoro tak, to teraz o zwrocie pieniędzy mogą jedynie pomarzyć.

Celnicy będą bowiem porównywać dwie kwoty. Pierwsza to faktycznie zapłacona akcyza. Drugą ustalą następująco: wezmą akcyzę zapłaconą w cenie nowego – takiego samego – samochodu kupionego w kraju i pomniejszą ją proporcjonalnie do wieku sprowadzonego auta.

Gdy otrzymana w wyniku takiej operacji kwota będzie niższa od faktycznie zapłaconej akcyzy, to tylko różnica między nimi wróci do naszej kieszeni.

– Na razie robimy tylko przybliżone symulacje – mówi Maria Hiż z resortu finansów. – Nikt nie ma pojęcia, ile pieniędzy może wrócić do kieszeni podatników.

Droga po pieniądze

Starając się o zwrot akcyzy, należy napisać wniosek do naczelnika urzędu celnego o zwrot nadpłaconego podatku od nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdu. W uzasadnieniu wystarczy powołać się na niezgodność prawa krajowego z przepisami Unii Europejskiej. Do wniosku należy dołączyć formularz AKC-U – taki sam, jaki wypełniliśmy opłacając podatek, przy czym zaznaczamy na nim „korekta” i w odpowiednich rubrykach wpisujemy „0 zł”.
Janusz Michalczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kiedy będziemy normalnym państwem? Każdy obywatel Unii może nabyć w dowolnym miejscu Unii dowolny legalny towar i przewieźć w dowolne miejsce Unii. I zapłacić normalną, nieudziwnioną kwotę. Kiedy tak będzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.