Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

503 miejsce

Kto może odwołać ojca Rydzyka?

Radio Maryja dementuje doniesienia o odsunięciu przez Stolicę Apostolską o. Rydzyka od zarządzania rozgłośnią i innymi mediami lub usunięcia go z zakonu redemptorystów. Zdaniem o. Jana Mikruta z tej rozgłośni, takie prawo ma wyłącznie warszawski prowincjał redemptorystów. – To nie jest cała prawda – mówi jednak dla Wiadomości24.pl o. Dariusz Kowalczyk, prowincjał jezuitów.

Ojciec Tadeusz Rydzyk / Fot. Maurycy Prodeus– Bezpośrednie zwierzchnictwo nad o. Tadeuszem Rydzykiem rzeczywiście sprawuje prowincjał warszawskiej diecezji redemptorystów o. Zbigniew Klafka, jednak decyzje w sprawach personalnych nie zależą tylko od niego – mówi nam o. Dariusz Kowalczyk, prowincjał jezuitów. – Wyżej w hierarchii jest generał zakonu redemptorystów o. Joseph W. Tobin. Jeśli uzna, że misja o. Rydzyka w Radiu Maryja lub zakonie skończyła się, będzie mógł wpłynąć na decyzję prowincjała

A co, jeżeli biskupi będą chcieli odejścia o. Rydzyka? – Jeżeli generał lub prowincjał nie podejmą żadnych kroków, inne środowiska kościelne mogą zwrócić się do kongregacji do spraw życia konsekrowanego w Stolicy Apostolskiej – tłumaczy o. Kowalczyk. – Ta instytucja może wezwać generała i przekonać go o konieczności podjęcia takiej decyzji. W ostateczności w tej sprawie wiążąco może wypowiedzieć się papież Benedykt XVI – tłumaczy jezuita.

Prowincjał jezuitów nie wierzy jednak, że o. Rydzyka spotkają tak przykre konsekwencje. – Na nagraniach, które rozpoczęły tę aferę, o. Rydzyk obraża prezydenta i premiera, a dziś Jarosław Kaczyński powiedział, że uważa, że
sprawa jest zakończona. Trudno więc karać w sytuacji, kiedy sam pokrzywdzony nie czuje się dotknięty – mówi. Jego zdaniem źródłem zarzutów wobec o. Rydzyka mogą stać się jego wypowiedzi o "talmudycznej mentalności" Gazety Wyborczej. – To stwierdzenie trąci antysemityzmem, jednak nie jestem pewien, czy to przekona władze kościelne do podejmowania tak drastycznych decyzji – tłumaczy o. Kowalczyk.

ZOBACZ TAKŻE:
Rydzyk zostanie usunięty z zakonu i Radia Maryja?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wygląda na to, że odwołać Rydzyka może odwołać sam ...Rydzyk. Niestety, chyba tylko przez naturalne rozwiązanie sprawy. Obawiam się jednak, że szybko to nie nastąpi. Ciężko odchodzić, będąć solidnie przyspawanym do dóbr doczesnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

abstrahując od rydzyka, po przesłuchaniu tego co Wprost zamieścił w necie jestem dość mocno przekonany ,że nagranie na taśmach nie nosi śladu montażu, jak stwierdzili powołani przez Wprost experci. ..
Ale wiem,że obróbka nastąpiła przed zapisaniem na taśmę. :)


Praktyka mi to podpowiada.

:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jarosław Kaczyński powiedział, że uważa, że
sprawa jest zakończona. Trudno więc karać w sytuacji, kiedy sam pokrzywdzony nie czuje się dotknięty "

Pokrzywdzonym jest prezydent i prezydentowa, a nie premier. Zresztą obraza jest obrazą. Była zamierzona? No to należy ukarać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kaczka locuta, causa finita?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.