Facebook Google+ Twitter

Kto może zostać policjantem?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-15 10:40

Praca w policji to na pewno duże wyzwanie. Związana jest nie tylko ze stresem, ale i z poczuciem odpowiedzialności za drugą osobę.

Wiadomo, że nie każdy jest w stanie podjąć taką pracę, ale na pewno wielu o niej marzy. Co trzeba zrobić, aby dostać etat w policji?

Droga do zatrudnienia w policji nie jest łatwa. Trzeba wykazać się nie tylko odpowiednimi zdolnościami, ale także dużą determinacją. Od czego trzeba zacząć?

Przede wszystkim aby zostać policjantem należy spełnić podstawowe wymagania:


* posiadać polskie obywatelstwo oraz nieposzlakowaną opinię,
* być niekaranym i korzystać z pełni praw publicznych,
* posiadać co najmniej średnie wykształcenie (jednak w wyjątkowych sytuacjach Komendant Wojewódzki (Stołeczny) Policji może zgodzić się na przyjęcie do służby w oddziałach prewencji kandydata, który nie ma takiego wykształcenia, jeśli w trakcie procesu rekrutacyjnego stwierdzono, że posiada szczególne predyspozycje do służby),
* posiadać odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne do służby w formacjach uzbrojonych,
* posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (dotyczy osób podlegających kwalifikacji wojskowej).


Jeśli spełnia się powyższe warunki, wówczas można przystąpić do właściwego procesu rekrutacji. Pierwszym krokiem jest złożenie dokumentów wymaganych przy przyjęciu do policji. Można to zrobić we wszystkich komendach wojewódzkich policji oraz niektórych komendach miejskich i powiatowych. Należy złożyć podanie o przyjęcie do służby, które jest skierowane do komendanta wojewódzkiego. Zaznacza się w nim konkretną jednostkę, w której chciałoby się pełnić służbę i która przeprowadza nabór.

Trzeba do tego dołączyć: kwestionariusz osobowy, napisany odręcznie życiorys, kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Po złożeniu dokumentów odbywa się rozmowa. W jej trakcie objaśnia się dalsze etapy rekrutacji, którymi są: test wiedzy, test sprawności fizycznej, badania psychologiczne, wywiad zorganizowany, komisja lekarska, ankieta bezpieczeństwa osobowego. Po pomyślnym przejściu przez wszystkie etapy kandydat zostaje przyjęty do służby i kierowany jest na okres ok. 5,5 miesiąca na szkolenie do jednej z policyjnych szkół. Następnie zostaje oddelegowany dopełnienia służby w oddziale prewencji na okres 49 dni, po czym następuje skierowanie do służby we wskazanej w podaniu o przyjęcie jednostce.

Źródło:http://praca.policja.pl/portal/pwp/742/38758/Jak_zostac_policjantem.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.