Facebook Google+ Twitter

Kto nas nakarmi i ubierze?

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-07-10 09:10

Piekarz, rzeźnik-wędliniarz, krawiec, ślusarz to tylko niektóre zawody, w których absolwenci gimnazjów nie widzą swojej przyszłości. Za to ogromnym zainteresowaniem cieszy się kucharz małej gastronomii, sprzedawca, mechanik samochodowy i fryzjer.

Jutro poznamy wyniki rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadgimnazjalnych. Ale już dzisiaj wiadomo, że wiele z klas zawodowych nie powstanie. Nie ma kandydatów na piekarza, ślusarza, krawcową murarza czy stolarza.
– Jak widać będziemy ładnie i modnie uczesani, ale możemy mieć kłopot, by kupić ubranie, które wyszło spod ręki poznańskiego krawca – mówi Maria Chrośniak z poznańskiego Wydziału Oświaty.
W poznańskim Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego uczniowie w tym roku nie rozpoczną nauki piekarskiego fachu / Fot. FOT. ANDRZEJ SZOZDA
Grażyna Łakomiec, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych już od trzech lat nie może uruchomić klasy dla krawcowych, bo nie ma chętnych uczennic. – Nie ma dnia, żeby nie dzwoniły do mnie firmy, które potrzebują krawcowe, oferują im staż i pracę, a ja odmawiam, bo nie mam kogo polecić – uzupełnia Grażyna Łakomiec.

Mimo to, że w tym roku wzrosło zainteresowanie technikami i szkołami zawodowymi to ciągle pokutuje opinia sprzed kilkunastu lat, że „zawodówki” to szkoły dla słabszych uczniów. – A to niestety nie jest prawda – ripostuje Arkadiusz Dratwa, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. – Szkoły zawodowe w ciągu dwóch lat kształcą specjalistów z konkretnych branż, tak bardzo poszukiwanych dziś na rynku pracy.
Katarzyna Sklepik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ela
  • Ela
  • 17.06.2011 21:57

Dziecię, widać,że liceum niewiele Cię nauczyło, skoro Arkadiusz piszesz przez "j"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to Pan Arkadjusz Dratwa nie ma racji...Sam jestem świadkiem jak to u mojego kolegi w klasie w technikum gastronomicznym kilkoro uczniów nie potrafiło poprawnie pokazać kontynentów....a ja jestem zadowolony,że chodziłem do LO a teraz jestem kucharz,jak kto chce i ma łeb na karku to sie nauczy...nie wspomne tu co jeszcze umiem robic bo pewnie zabrzmiałoby to raczej nieskromnie.... ;p Dziwię się tylko czemu nie ma chętnych na murarzy....KTO NAM TO WSZYSTKO BĘDZIE BUDOWAŁ NA TE EURO...Chińczycy....??a stawki wzrastają....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.