Facebook Google+ Twitter

Kto nas nakarmi i ubierze?

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-07-10 09:10

Piekarz, rzeźnik-wędliniarz, krawiec, ślusarz to tylko niektóre zawody, w których absolwenci gimnazjów nie widzą swojej przyszłości. Za to ogromnym zainteresowaniem cieszy się kucharz małej gastronomii, sprzedawca, mechanik samochodowy i fryzjer.

Jutro poznamy wyniki rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadgimnazjalnych. Ale już dzisiaj wiadomo, że wiele z klas zawodowych nie powstanie. Nie ma kandydatów na piekarza, ślusarza, krawcową murarza czy stolarza.
– Jak widać będziemy ładnie i modnie uczesani, ale możemy mieć kłopot, by kupić ubranie, które wyszło spod ręki poznańskiego krawca – mówi Maria Chrośniak z poznańskiego Wydziału Oświaty.
W poznańskim Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego uczniowie w tym roku nie rozpoczną nauki piekarskiego fachu / Fot. FOT. ANDRZEJ SZOZDA
Grażyna Łakomiec, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych już od trzech lat nie może uruchomić klasy dla krawcowych, bo nie ma chętnych uczennic. – Nie ma dnia, żeby nie dzwoniły do mnie firmy, które potrzebują krawcowe, oferują im staż i pracę, a ja odmawiam, bo nie mam kogo polecić – uzupełnia Grażyna Łakomiec.

Mimo to, że w tym roku wzrosło zainteresowanie technikami i szkołami zawodowymi to ciągle pokutuje opinia sprzed kilkunastu lat, że „zawodówki” to szkoły dla słabszych uczniów. – A to niestety nie jest prawda – ripostuje Arkadiusz Dratwa, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. – Szkoły zawodowe w ciągu dwóch lat kształcą specjalistów z konkretnych branż, tak bardzo poszukiwanych dziś na rynku pracy.
Katarzyna Sklepik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ela
  • Ela
  • 17.06.2011 21:57

Dziecię, widać,że liceum niewiele Cię nauczyło, skoro Arkadiusz piszesz przez "j"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to Pan Arkadjusz Dratwa nie ma racji...Sam jestem świadkiem jak to u mojego kolegi w klasie w technikum gastronomicznym kilkoro uczniów nie potrafiło poprawnie pokazać kontynentów....a ja jestem zadowolony,że chodziłem do LO a teraz jestem kucharz,jak kto chce i ma łeb na karku to sie nauczy...nie wspomne tu co jeszcze umiem robic bo pewnie zabrzmiałoby to raczej nieskromnie.... ;p Dziwię się tylko czemu nie ma chętnych na murarzy....KTO NAM TO WSZYSTKO BĘDZIE BUDOWAŁ NA TE EURO...Chińczycy....??a stawki wzrastają....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.