Facebook Google+ Twitter

Kto nawalił w rządzie Tuska?

Premier Tusk bywa uroczo dosadny w doborze słów. Tymczasowy Komitet Stabilności Finansowej skupił się na rozmyciu odpowiedzialności państwa za aferę Amber Gold. Minister Rostowski mówił dużo, lecz nie powiedział niczego istotnego.

 / Fot. Marek MłynarczykOpuszczając posiedzenie TKSF premier Donald Tusk dał społeczeństwu nadzieję na wskazanie tych, którzy zawinili ze strony rządu w kwestii Amber Gold.

Jeśli jednak ktoś faktycznie liczył na nazwiska winnych lub choćby zbiorowe bicie się w piersi po konferencji, musiał być raczej rozczarowanym.

Klienci Amber Gold sami są sobie winni


Minister finansów Jacek Rostowski na konferencji prasowej po spotkaniu TKSF / Fot. W24 nie odniósł się praktycznie do wypowiedzi Premiera w kwestii wskazania winnych ze strony urzędniczych struktur państwowych. Jego zdaniem winę ponoszą głównie naiwni depozytariusze. Minister bardziej jednak skupił się na zapewnianiu, że upadek Amber Gold nie jest w stanie wpłynąć na sytuację finansową państwa. I na tym, że państwo nie nie zamierza poszkodowanym wypłacać odszkodowań.

Minister Gowin miał pewne wątpliwości


Nieco łagodniej wypowiadał się minister Gowin. Jego zdaniem główną winę za utratę pieniędzy ponoszą, co prawda, niefrasobliwi klienci Amber Gold, jednak przyznał, że państwo być może "nie dość skutecznie przeciwdziałało pewnym praktykom". Niestety, nie wyjaśnił, jakim i kto ukrywa się pod pojęciem "państwo".

Kurator jedynym winnym?


Jako dowód aktywności państwa w sprawie kontroli własnych zaniedbań, minister Gowin wskazał złożenie doniesienia do prokuratury w kwestii domniemanego poświadczenia nieprawdy przez kuratora sądowego, nadzorującego Marcina Plichtę.

Czy faktycznie to kurator sądowy okaże się jedynym funkcjonariuszem publicznym winnym możliwości zaistnienia Amber Gold na rynku finansowym? Czas pokaże. Dziwi jednak fakt, że rząd tak łatwo rozkłada ręce w kwestii realnego ograniczenia prawnego możliwości funkcjonowania tego typu firm na rynku finansowym.

Państwo jest niewinne, chociaż jest winne


Paranoją zdaje się być twierdzenie ministrów, że brak w sprawie Amber Gold podstaw do zrzucania odpowiedzialności na państwo, z jednoczesnym sugerowaniem, że prawo jest co prawda dobre, lecz nie było przestrzegane przez jego urzędników. Zasłanianie się prawami wolnego rynku i zrzucanie całej winy na poszkodowanych w takim świetle wydaje się naciągane i wysoce niestosowne.

Nie tylko Amber Gold


Firm o reputacji pokroju Amber Gold jest w Polsce według KNF co najmniej kilkanaście. Czy im także pozwolono funkcjonować w Polsce z podobną niefrasobliwością urzędniczą, jak w wypadku Amber Gold? A jeśli tak, to czy
naprawdę rząd nie ma sobie niczego do zarzucenia?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

elf
 • elf
 • 18.08.2012 15:01

- K A C Z Y Ń S K I - J.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Luuuuuuuuuuuuudzie!
 • Luuuuuuuuuuuuudzie!
 • 18.08.2012 09:56

Sparkassen w Niemczech/Austrii, Savings & Loan Association - w U.S. czy w Kanadzie -- istnieją po 150 lat i pochodzą od towarzystw wzajemnych ubezpieczen (przeciwpozarowych czy np. na wypadek slabych zbiorow). Mieszkałem kiedys w Garmisch-Partenkirchen; są tam 3 Sparkassen i jeden bank. I takie są proporcje w zdrowym społeczeństwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Luuuuuuuuuuuuudzie!
 • Luuuuuuuuuuuuudzie!
 • 18.08.2012 09:42

NARESzCIE DOBRA WIADOMOSC DLA LEMINGÓW! *** LUDZIE! ZROZUMCIE! Nie każde oszustwo jest przestępstwem - (znawca przedmiotu, Donald T.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@red
Po prostu jeszcze nie śpię i próbuję "robić tu za tego dobrego" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 17.08.2012 22:12

@ Młynarczyk - przed kim Ty się tłumaczysz? - przed tymi łachudrami co bzdury piszą w komentarzach!?

Art. dobry merytoryczny i na czasie! I nie biczuj się tyle, bo Cię pozbadną!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Taliesin
Dziękuję. Lepiej bym tego nie ujął.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Winę rozdzieliłbym pomiędzy Urzędników, a klientów. Tylko że w większości ta winna leży właśnie po stronie urzędników.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuba Wolski
 • Kuba Wolski
 • 17.08.2012 22:08

SKOKI działają legalnie na zasadzie prawa spółdzielczego. Klientami są głównie biedni klienci ,które nie chcą mieć nic wspólnego z żarłocznymi bankami.

Jest ich na świecie tysiące i mają się coraz lepiej -funkcjonują już 100 lat. Wspomagają tych klientów którzy odeszli od banków żąrłocznych i lichwiarskich. To łakomy kąsek dla bankierów bo kasa przechodzi im koło nosa. Teraz kombinują by zniszczyć te spółdzielcze banki, które z nimi coraz lepiej konkurują!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wobec oskarżeń o tendencyjność odpowiem zbiorczo.
Tekst nie jest tendencyjny, co najwyżej ironizujący. Fakt, że niektórzy czują się nim dotknięci, nie dowodzi ani mojej tendencyjności, ani nie czyni mnie wyznawcą Prezesa czy moherowym beretem. To raczej kwestia nadwrażliwości czytających.
Nie sprowadzam wszystkiego do winy Tuska, nigdzie tego nie napisałem, ba, nawet nie pomyślałem, więc jeśli odebrał ktoś takie wrażenie, to widocznie sam sobie to dopowiedział.
Ponieważ oskarża się mnie o nadużycie i "kopanie" Premiera, zacytuje w całości wspomniany paragraf KC:
"Art. 417. § 1. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa."
Jest oczywiste chyba, że ja tego prawa tendencyjnie nie tworzyłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bankier
 • bankier
 • 17.08.2012 21:53

@Dodam. Stuknij się w pusty łeb.Spółdzielcze Kasy Oszczędności działają na całym świecie.W niektórych krajach od ponad 100 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.