Facebook Google+ Twitter

Kto odbierze wolne za Nowy Rok?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-26 14:38

Mimo, że co do zasadny od początku 2011 roku nie oddaje się wolnego za święta wypadające w soboty, niektórzy pracownicy mogą wciąż odebrać dzień wolny za Nowy Rok.

1 stycznia 2011 roku nastąpiła zmiana prawa i od tego czasu jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy; czyli, jeżeli w tygodniu pracujemy poniedziałek-piątek, to za święto państwowe będące dniem wolnym od pracy, które wypada w sobotę, pracodawca nie musi oddawać dnia wolnego.

Jednak u niektórych pracodawców istnieje możliwość odzyskania dodatkowego dnia wolnego z tego tytułu. Wszystko zależy od tego, czy w zakładzie pracy wprowadzono regulamin pracy (albo inny akt wewnętrzny określający określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy) i jaka była jego treść w dniu 1 stycznia 2011 roku.

W regulaminie mógł zostać zapisany obowiązek oddawania dnia wolnego w zamian za święto wypadające w sobotę, a ponieważ zmiana regulaminu pracy jest czasochłonna, jest prawdopodobne, że część pracodawców nie zdążyła usunąć zapisu o oddawaniu dnia wolnego do Nowego Roku. Jeśli w regulaminach znajdują się regulacje korzystniejsze dla pracowników niż w kodeksie pracy, stosuje się je z pierwszeństwem przed zapisami kodeksu pracy.

Co więcej, zmiana regulaminu już po 1 stycznia 2011 roku nie powinna wpływać negatywnie na uprawnienia pracowników. Zgodnie z zasadą deretrospektywności nowe prawo stosuje się od dnia jego wejścia w życie, ale do stanów prawnych, które wynikły od momentu jego wejścia w życie.


Autor: Karol Pachnik - doktor nauk prawnych, adwokat.
Pierwotna publikacja na pachnik.salon24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.