Facebook Google+ Twitter

Kto odwiedza grób Pary Prezydenckiej na Wawelu?

Osoby w każdym wieku i o różnych poglądach politycznych odwiedzają kryptę Pierwszej Pary na Wawelu. Najwięcej osób jest w weekendy.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Funeral_of_President_Lech_Kaczy%C5%84ski_Wawel_Castle.jpg Zdaniem księdza Zdzisława Sochackiego, proboszcza katedry wawelskiej ludzie wciąż chętnie przychodzą odwiedzać grób Pierwszej Pary. - Najwięcej osób zjawia się w weekendy. Ale oczywiście nie ma już takich tłumów, jak zaraz po pogrzebie. Kryptę odwiedzało wtedy nawet 10 tys. osób dziennie - przyznaje.

66-letni Tadeusz Psiuk ze wsi Poraj pod Częstochową twierdzi, że odwiedzenie grobowca to obowiązek. To jak być w Częstochowie i Jasnej Góry nie zobaczyć - mówi. Na Wawel przyjechał razem z żoną Barbarą, córką Katarzyną i wnuczką Pauliną. - Nie podoba mi się obecny rząd. Prezydent był atakowany, jego brat też jest atakowany - mówi z przekonaniem turysta.

Jak czytamy w serwisie Onet.pl kryptę zwiedzają także zorganizowane grupy. Wczoraj w krypcie modlili się podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie. Zgodnie twierdzą, że grób trzeba zobaczyć. - Z szacunku. Bo jesteśmy Polakami. Bo tragedia była wielka, a w mediach prawdy nie dało się usłyszeć. Politykom w Warszawie wydaje się, że wszystko wiedzą, a my w małych miasteczkach też swój rozum mamy. Może nawet lepszy od polityków - zaznacza jedna z podopiecznych.

Nie wszyscy, którzy odwiedzają to miejsce interesują się polityką. Grupa studentów z Poznania wstąpiła tu ponieważ zwiedzała Wawel. Grób obejrzeli z ciekawości i szacunku do wszystkich ofiar tragedii pod Smoleńskiem.

Do krypty rzadziej zaglądają obcokrajowcy. Jak twierdzi Anna Szwajgier, przewodniczka po Wawelu, turyści z zagranicy nie są chętni do oglądania grobowców. Ci którzy decydują się na odwiedzenie grobu Prezydenta i Pierwszej Damy pytają o katastrofę i zainteresowani kontrowersjami, jakie wzbudził pochówek prezydenta i jego żony na na Wawelu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

wojsik
  • wojsik
  • 09.06.2011 14:21

Żeby z miernego Prezydenta zrobić niemalże boCHatera [specjalnie przez ch] trzeba być Jego bratem i to bliżniakiem jednojajowym. I to się Jarosławowi K udało !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
malgorzata witkowska
  • malgorzata witkowska
  • 09.12.2010 23:20

czesto odwiedzam,zawsze jak jestem jest cos od rodziny ,rysunki od wnuczek,plakac sie chce,
,jak zmarla moja Mama,dziecko-Jej wnuczka napisala na szarfach wiazanki"Babciusiu-czemu mnie porzucilas",dajmy Im spoczywac w pokoju,jest taka modlitwa na wyciszenie emocji-Wieczny odpoczynek racz Im dac Panie,a my po prostu szacunek

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Burski
  • Andrzej Burski
  • 01.10.2010 21:10

Kiedyś głosowałem na Prawo i Sprawiedliwość.Dziś przedstawiciele tej partii mówią tak jak gdyby nigdy u władzy nie byli!Co dały ich rządy?Premiera Leppera?Głośne aresztowania i co z tych spraw wynikło ? Nic! bo były to tylko wielkie hucpy medialne.Wspieranie prezydenta Gruzji i pokrzykiwanie na Niemcy i Rosję.Co dzis ma nam do zaoferowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kazimierski krzysztof
  • kazimierski krzysztof
  • 01.10.2010 10:48

prezydent kaczynski i jego brat doprowadzili do podzialu narodu .osmieszyl Polske. skłócił nas z sasiadami.pokochał Gruzje DLA WŁASNEJJ CHWAŁY.kiepski prezydent . nie rozumiał ekonomi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
przemyślanin
  • przemyślanin
  • 01.10.2010 08:35

Nie dziwię się,że turyści odwiedzają kryptę na Wawelu,dziwię się natomiast,gdy słyszę,że brat zmarłego,podobnie jak córka nie odwiedzają swoich najbliższych-czyżby szkoda było grosika na podroż ?Ten wawelski pochowek był tylko na pokaz ! ! !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bogdanie świetnie. To prawda, że nikt, tak jak Prezydent L. Kaczyński, nie prowadził tak zaangażowanej polityki historycznej, nie rewizjonistycznej. Dzięki Niemu zaczęto mówić o sprawach , które dotychczas były zbywane milczeniem. Trzeba tylko na tę kwestię popatrzeć z dystansu to wiele się zobaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Lech Kaczyński dał ludziom pokrzywdzonym nadzieję i rehabilitacje po ustrojową."
Czy Pan czasem nie przesadził przypisując L. Kaczyńskiemu taką chwałę?
Historii uczyliśmy się w szkołach, wynieśliśmy ją z domów, i mamy tu, w Polsce świadomość roli, jaką odegrali ludzie należący do ruchu oporu;
znamy ich powojenne, jakże często tragiczne losy.
To nie pan Kaczyński odkrył przed społeczeństwem te dramatyczne dzieje Polaków; znacznie wcześniej zrobili to badacze historii współczesnej, nie tylko polscy.
On, uczynił z tego motto swojej prezydentury i zgodnie z nim działał.
Środowiska polonijne od lat żywiły się propagandą antykomunistyczną i
w takim duchu interpretują bieżące wydarzenia, wynosząc ponad miarę
zasługi Lecha Kaczyńskiego.
Tak spreparowana opinia działa na wyobraźnię ludzi... i przybywają do prezydenckiej krypty. Właściciele Wawelu zacierają ręce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym powiedzieć że Polska to przede wszystkim historia. Nie można jej zapomniec zwłaszcza że jeszcze są świadkowie, którzy zostali doświadczeni przez wojne, a potem przez aparat komunistyczny.

Lech Kaczyński dał ludziom pokrzywdzonym nadzieję i rehabilitacje po ustrojową. Pamietajmy o AKowcach, którzy za Polskę byli więzieni przez wiele lat we Wronkach, prześladwaniu ich. Zapraszam do swojego artykulu
o Polskiej Podziemnej Armii Niepdległościowej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podopieczni DPS owiedzają kryptę powodowani szacunkiem, inni z ciekawości, a rolnik ze wsi Poraj z obowiązku, na zasadzie "być w Rzymie i papieża nie widzieć" ? Nowa atrakcja turystyczna?

Mariuszu, dobrze spełniłeś swój obowiązek; pokazałeś różnorodność motywacji
ludzi kierujących się w to miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.