Facebook Google+ Twitter

Kto okrada OFE?

Wczoraj dokonano gigantycznego transferu kapitału z Otwartych Funduszy Emerytalnych na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już szykowany jest pozew zbiorowy.

 / Fot. By Stefan.p21 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/), CC-BY-SA-2.5-2.0Dla rządu ta operacja była związana ze zmniejszeniem długu publicznego, dla niektórych klientów otwartych funduszy emerytalnych to zwykła kradzież. Dlaczego z dnia na dzień moje udziały w OFE zmalały o połowę? – pyta się pan Mirek, który długo kalkulował i zastanawiał się zanim podjął decyzję o wyborze Funduszu. On akurat sam wybrał, bo mógł zostać tylko przy ZUS. Ale młodsi musieli być w OFE, nie pozostawiono im alternatywy.

Już w grudniu ub.r. zapowiadano zaskarżenie ustawy zmieniającej zasady „gry w fundusze emerytalne”. Szykowany jest pozew zbiorowy. Przedstawiciele rządu uspokajają, że przetransferowane z OFE do ZUS aktywa zostaną doksięgowane do kapitału emerytalnego poszczególnym klientom ZUS. Tak więc, przyszli emeryci nic nie stracą, bo wypłaty emerytur z ZUS gwarantuje państwo.

Zapewnienia rządu jednak wszystkich nie uspokajają. Zagrożenie czują właściciele OFE, którzy dzięki obrotowi emerytalnego kapitału zarabiali krocie. Teraz ich „zarobek” spadnie o połowę, a w końcówce roku okaże się ilu OFE ma prawdziwych i lojalnych zwolenników.

Broniąc OFE należy pamiętać, że pierwsza emerytura wypłacona po dziesięcioletnim opłacaniu składek wyniosła aż 23 złote i 65 groszy. Każdy emeryt od razu ma przed oczami wspaniałe reklamy, zapewniające ich o godnej i dostatniej emeryturze, za którą będzie można jechać na wakacje pod palemki. Nawet jeżeli składki na OFE będą napływać przez 40 lat, to emerytura jak łatwo obliczyć będzie oscylowała w okolicach stu złotych. Od tego roku, z OFE wypłaty będą mniejsze, bo i składki niższe.

Operacja transferu aktywów z OFE do ZUS wirtualnie zmniejszyła dług publiczny państwa. Ale jest to jedynie odwleczenie w czasie tego co nieuniknione. A i tak pesymiści prorokują bankructwo ZUS najdalej za osiem lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wczoraj pewien profesor tłumaczył, dlaczego więcej pieniędzy wyszło z OFE a niej trafiło na konta ZUS. Jeżeli ktoś zostanie okradziony, np. ukradną mu nowy telewizor, to dla okradzionego strata była warta tyle ile za telewizor zapłacił, zaś dla złodzieja tyle ile dostanie w najbliższej dziupli. I teraz wszystko jasne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stephen Hawking zbytnio pośpieszył się z zaprzeczaniem istnienia czarnych dziur... A jednak istnieją...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przerażające!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.