Facebook Google+ Twitter

Kto otrzyma polskie Noble? Znamy nazwiska laureatów!

W tym tygodniu Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wytypowała szczęśliwych zwycięzców, którzy otrzymają Nagrody Fundacji. Laureatami są czterej naukowcy: prof. Krzysztof Palczewski, prof. Mieczysław Mąkosza, prof. Maciej Wojtkowski i prof. Ewa Wipszycka.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz dwudziesty pierwszy wytypowała naukowców, którzy swoimi osiągnięciami przysłużyli się do rozwoju polskiej nauki. Zwycięzcami zostali: prof. Krzysztof Palczewski, z Case Western Reserve University w Stanach Zjednoczonych. Nagrodę otrzymał w dzedzinie nauk o życiu i o Ziemi za "ustalenie struktury krystalicznej białka rodopsyny i wyjaśnienie molekularnego mechanizmu jego udziału w procesie widzenia". Drugą osobą nagrodzoną jest prof. Mieczysław Mąkosza z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk. Wyróżniony za odkrycia chemiczne, a dokładnie za "opracowanie i wprowadzenie do kanonu chemii organicznej nowej reakcji".

Poza tym doceniono jeszcze prof. Maciej Wojtkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za "opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską" i prof. Ewę Wipszycką z Uniwersytetu Warszawskiego za "wszechstronną rekonstrukcję funkcjonowania wspólnot klasztornych w późnoantycznym Egipcie".

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 6 grudnia na Zamku Królewskim. Nagrodą w konkursie jest 200 tysięcy złotych. Wyróżnienia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej potocznie określa się "polskimi Noblami". Uważa się je za najbardziej prestiżową nagrodę w Polsce. Przyznawana jest osobom, które przyczyniły się do postępu w polskiej nauce, a także tym, których osiągnięcia, "przesuwając granice poznania, otwierają nowe perspektywy badawcze".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.