Facebook Google+ Twitter

Kto otrzyma Złotą Piłkę FIFA? Odpowiedź poznamy już w poniedziałek!

10 stycznia 2011 roku w Zurychu po raz pierwszy w historii zostanie przyznana Złota Piłka FIFA. Zwycięzca zostanie wyłoniony z trójki: Xavi, Messi, Iniesta.

creative commons / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82ota_Pi%C5%82kaZłota Piłka FIFA to plebiscyt powstały z połączenia dwóch nagród: Złotej Piłki "France Football" i Piłkarza Roku FIFA. Już w poniedziałek to nowe, ale jakże prestiżowe wyróżnienie, zostanie przyznane po raz pierwszy w historii. Na pomysł przyznawania Złotej Piłki wpadł szef "France Football" Gabriel Hanot, który w 1956 roku poprosił kolegów z redakcji o głosowanie na najlepszego gracza w Europie. Pierwszym zwycięzcą plebiscytu został Stanley Matthews grający wówczas w Blackpool. Warto wspomnieć fakt, że początkowo dziennikarze mogli głosować jedynie na zawodników z Europy. To było powodem, dlaczego Diego Maradona i Pele, uznawani przez wielu za piłkarzy wszech czasów tego trofeum nie dostali. Przepisy pierwszy raz zmieniono w 1995 roku, uznano wtedy, że piłkarzem roku może zostać zawodnik spoza Starego Kontynentu, ale musi grać w europejskim klubie. Na wyniki tej zmiany nie trzeba było długo czekać, bo już w tym samym roku, nagrodę zdobył zawodnik Milanu George Weah (Liberyjczyk).

Prawdziwa rewolucja nastąpiła niedawno, bo cztery lata temu, kiedy to po raz pierwszy zdecydowano się dopuścić do udziału w tej "zabawie" piłkarzy ze wszystkich klubów świata. Zwiększono również liczbę głosujących dziennikarzy z 52. do 96. Tylko trzej zawodnicy zdobyli to wyróżnienie trzykrotnie: Johan Cruijff, Michel Platini i Marco van Basten. Na szczególne wyróżnienie z tej trójki zasługuje jednak przyjaciel Zbigniewa Bońka z Juventusu, który jako jedyny w historii po statuetkę sięgał trzy razy z rzędu w latach 1983-1985. Ronaldo, to z kolei pierwszy brazylijski piłkarz, który może cieszyć się z wygranej w tym plebiscycie. Posiadaczem trofeum za rok 2009 jest Lionel Messi.

Xavi, Iniesta oraz Messi - ci zawodnicy walczą o miano najlepszego zawodnika na świecie w minionych 12. miesiącach. O ile nominacje dla Hiszpanów są jak najbardziej zasłużone, to miejsce na podium dla reprezentanta Argentyny dla wielu osób jest niezrozumiałe (w tym również dla mnie).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.