Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15939 miejsce

Kto powiedział, że Polacy nie lubią Żydów? A Statut Kaliski?

Albo mord w Jedwabnem, albo powojenna działalność UB. Tak często przedstawiana jest historia stosunków polsko-żydowskich. A kto dziś pamięta Statut Kaliski i jego konsekwencje? Przecież to właśnie Polska była przyjaźnie nastawiona do Żydów.

kopia Statutu Kaliskiego / Fot. Marek CiesielczykJuż ponad 700 lat temu, 16 sierpnia 1264 r., książę wielkopolski Bolesław Pobożny wydał składający się z 36 punktów dokument zwany Statutem Kaliskim. Prawa zagwarantowane w nim Żydom - jak na owe czasy - były tak duże, iż Polskę można było uważać za kraj wyjątkowo tolerancyjny. Statut gwarantował Żydom m.in. wolność wyznania, zależność wyłącznie od władzy książęcej, ochronę życia i mienia, korzystne uregulowania handlowe oraz zabezpieczenie przed samowolą chrześcijańskich sąsiadów.

Kazimierz Wielki, wnuk Bolesława rozszerzył działanie Statutu Kaliskiego na teren całej Polski, a ostatni Jagiellonowie i Stefan Batory zwiększyli te prawa. W 1567 roku określano Polskę jako "niebo dla szlachty, czyściec dla mieszczan, piekło dla chłopów i raj dla Żydów". Po przewrocie bolszewickim w roku 1917 wolna Polska udzieliła azylu kilkuset tysiącom Żydów, którzy uciekli z Rosji Sowieckiej. W latach 30. Żydzi wydawali w Polsce 160 tytułów prasowych. Najwięcej drzewek w dzisiejszym Izraelu, symbolizujących uratowane życie w czasie wojny, mają obywatele polscy.

Jakoś o tym mówi się niestety nie tak często, jak o konfliktach polsko-żydowskich. Już kilka razy pojawiły się w polskich mediach krytyczne relacje z pobytu wycieczek młodzieży z Izraela. Ochroniarze tych wycieczek zachowują się w sposób agresywny wobec obywateli polskich, tworząc atmosferę rzekomego zagrożenia dla ich uczestników na terenie Polski. Młodzież ta opuszczając nasz kraj, może odnieść wrażenie, że dzisiaj Polacy są nastawieni nieprzychylnie do Żydów, co jest nieprawdą. Wydaje się, iż najwyższy już czas, by polska dyplomacja rozpoczęła rozmowy ze stroną izraelską na temat tego typu niezbyt sympatycznych incydentów.

Czytaj też tekst Michała Tyrpy oraz Polsko-żydowski świat nieprzedstawiony

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

ef. jak najbardziej sie stoba zgadzam. zydzi robia z nas potworow, my z zydow. wszyscy jestesmy ludzmi. osobiscie mam na mojej prywatnej czarnej liscie ;) jednego zyda, ktory zalazl mi za skore i moglbym w zwiazku z tym zwalic wine na reszte jego pobratymcow. nawet moglbym to poprzec konkretnym przykladem! ale co z tego? do niczego to nie prowadzi. jakos obrazanie wszystkich do okola mnie nie przekonuje.

moze przesiaklem za bardzo szwajcaria. byc moze nie slusznie uwazam za dobry pomysl wysylanie dyplomatow po calym globie w celu polepszania stosunkow, nawiazywania nowych kontaktow, podtrzmywania starych, zawierania paktow handlowych, wspolpracy gospodarczej, naukowej, kulturowej....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiesz, oczywiście uogólniam w pewien sposób, ale Żydzi robią to samo. Jedwabne, pogrom kielecki itd. Przypominam jak parę lat temu, rozgorzała rozmowa na temat Jedwabnego, kiedy to czytałem wypowiedzi Żydów, które robiły z Polaków potworów. Wszystkich Polaków. Nasze stosunki, są dość dziwne szczerze powiedziawszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ef. zwroc uwage, ze zyd to nie automatycznie izraelita. nie zgadzam sie z polityka izraela, jak rowniez wielu zydow.

ostatnio byl reportaz w szwajcarskim radio na temat polski, padlo gdzies tam takie zdanie, ze w polce stosunek do zydow jest o wiele lepsz anizeli przedstawiaja go media.

czy polacy lubia, czy nie lubia zydow? o tym powinni sie sami wypowiedziec. ktos znalazl moze jakas rzetelna statystyke?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy rzeczywiście dla młodych Polaków słowo "Żyd" ma zabarwienie negatywne? Ciekaw jestem opinii młodych czytelników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzi pan, panie Doktorze, pan rzuca Statut Kaliski i 1917 rok. Ja rzucę pogromy Żydów w czasie np. wojen husyckich. To jest tak, że z jednej strony można znaleźć argumenty za tym, że Polacy Żydów lubili, z drugiej za tym, że nie lubili. Pisze pan, że obecnie Polacy nie są nastawieni nieprzychylnie dla Żydów. Wie pan to jest tak, najgorszą potwarzą wśród młodszej młodzieży, starszej zresztą też jest powiedzieć o kimś, ty Żydzie. I to jest tak, jakkolwiek byśmy się nie wzbraniali przed prawie każdemu zdarzyło się kiedyś tak powiedzieć (identycznie sytuacja ma się z gejami). Czyli dalej to słowo jest nacechowane negatywnie. Do tego, sami Żydzi, oczywiście nie wszyscy podsycają w nas tą niechęć do nich. (vide sytuacja w Palestynie, czy sama historia państwa żydowskiego, tego od końca lat 40). Powiedzmy, że obiegowa opinia o Żydach jest taka, że potrafią robić interesy (często wspinając się po barkach innych), do tego stale wojują o coś, co niekoniecznie im się należy (walka o kamienice, które według prawa polskiego należą się już obecnym właścicielom (tzw. zasiedzenie) itd). Owszem zgadzam się, że to niechęć podsycają także niektóre polskie środowiska. (prawicowe głównie).
Dlatego też nie zgodzę się z tą tezą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku: popieram. polska dyplomacja powinna zmienic kurs i zaczela mowic o tego typu sprawach. i to nie tylko z izraelem. Ciesze sie, ze napisales ten artykul (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli ktoś dysponuje adresem mailowym p. prof.Shewcha Weissa (b.ambasadora Izraela w Polsce), to proszę o przesłanie mi go. Chciałbym go namówić do udziału w akcji tworzenia Muzeum Zycia Żydów w Tarnowie.
mój adres:

uczciwosctarnow@yahoo.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.