Facebook Google+ Twitter

Kto rządzi polskim futbolem? Andrzej Placzyński

Sprawa transmisji w systemie pay-per-viu pierwszych spotkań reprezentacji Polski w eliminacjach do mistrzostw w Brazylii, wzbudza ogromne kontrowersje.

Mecz Polska-Czarnogóra / Fot. Radek Pietruszka, PAPSzefem polskiego oddziału SportFive, właściciela praw do transmisji, jest Andrzej Placzyński. To szalenie barwna i zarazem kontrowersyjna postać w biznesowym światku. Jego nazwisko niewiele mówi przeciętnemu kibicowi, jednak w pewnych kręgach twierdzi się otwarcie, że to Placzyński jest szarą eminencją polskiego futbolu i to on decyduje o wszystkich strategicznych posunięciach.

Andrzej Placzyński to w latach 80. oficer kadrowy wywiadu PRL. Był porucznikiem Służb Bezpieczeństwa. W aktach MSW figurował jako Andrzej Kafarski. Figurowanie w aktach pod przybranym nazwiskiem to standard tamtych czasów. Chodziło o bezpieczeństwo oficera.

Wówczas pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu, jednak nieoficjalnie pracował dla XIV wydziału I Departamentu MSW. Była to jednostka zajmująca się najtrudniejszymi zadaniami operacyjnymi polskiego wywiadu. Sam Placzyński nie lubi rozmawiać na temat swojej przeszłości. Trudno mu się dziwić, wszak działacze wysokiego szczebla SB nie cieszą się w naszym kraju wielką estymą.

Działania Placzyńskiego jako szefa SportFive są jednakowe od lat i bardzo czytelne. Zna towarzystwo z kręgów PZPN i bardzo zabiega o względy za każdym razem gdy tylko na prezesowskim, betonowym stołku zasiada nowy sternik polskiej piłki. Wówczas jest w stanie uczynić bardzo dużo, byleby tylko nabyć prawa do transmisji meczów kadry. Z Michałem Listkiewiczem podpisał umowę na 15,5 milionów dolarów, co stanowiło horrendalny procent zysków.

Z PZPN współpracuje od lat, więc w 2009 roku było mu szczególnie łatwo omamić Grzegorza Latę, człowieka niemającego żadnego doświadczenia w zarzadzaniu tak wielką organizacją, a do tego szczególnie łasego na splendor i co za tym idzie wielką kasę. Bardzo znamiennym jest, że PZPN jako stowarzyszenie nie musi ogłaszać przetargów na sprzedaż transmisji. To wystarczyło, aby Lato po wspólnych (zapewne zafundowanych przez Placzyńskiego) wczasach w RPA od razu podpisał umowę ze SportFive. Umowę kontrowersyjną, bo… aż do 2020 roku! To o wiele dłużej niż kadencja prezesa, więc już ten fakt wydaje się bardzo dziwny. Lato podpisał kontrakt opiewający na 60 milionów euro, czyli 6 milionów na rok, wprawiając siebie w wielkie samozadowolenie, gdyż zaraz po tym kontrakcie zarząd PZPN wystąpił z wnioskiem o podwyżkę dla prezesa za operatywność. Podwyżkę niemałą, bo z 25 na 50 tysięcy złotych miesięcznie.

Z pewnością bardzo zadowolony był też Andrzej Placzyński, bo choć wydał rekordową kasę, to jednocześnie zapewnił sobie spokój i sielankę na 10 lat, a jednocześnie „w pakiecie” z prawami do transmisji nabył prawa marketingowe. Za odpowiednią, nikomu nie znaną prowizję, pośredniczyć ma nawet w sprzedaży reprezentacyjnych gadżetów.

Pojawiają się głosy, że kontrakt z PZPN zapewnił Placzyńskiemu dowolność w dyktowaniu cen dla telewizji chcącej pokazywać relacje z meczów. Zapewne ten fakt spowodował, że SportFive lekką ręką oddał Lacie do dyspozycji ciężkie miliony euro. Trzeba jednak w tym miejscu zauważyć, że Placzyński i Sportfive wykładając ogromną kasę nie robił tego „z powietrza” i bez biznesplanu. Jak oświadczył w ostatnim programie „Cafe Futbol” Roman Kołtoń, Telewizja Polska za ostatni pakiet 31 spotkań reprezentacji narodowej zapłaciła 25 milionów euro. Daje to cenę w okolicach 800 tysięcy euro za mecz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mike
  • mike
  • 12.09.2012 09:21

cały Lato, cały PZPN, cała biedna nasza Polskość.
już ktoś to kiedyś powiedział że polakom potrzebny jest bezwzględny król i dyktator bo ilekroć dać polakowi wolną wolę tylekroć się wywraca i to z wielkim hukiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 11.09.2012 08:52

Dobry tekst. Nie znałem tych zawiłości biznesowych PZPN.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.