Facebook Google+ Twitter

Kto się chowa za immunitetem?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-03-31 07:54

Premier Jarosław Kaczyński opowiedział się wczoraj za zniesieniem immunitetu poselskiego w dotychczasowym kształcie. Jego stanowisko miało związek z wczorajszym głosowaniem Sejmu nad odebraniem immunitetu Małgorzacie Ostrowskiej - posłance SLD, która jest podejrzewana o wzięcie łapówki w wysokości 150 tys. złotych od jednego z baronów paliwowych. Sejm nie zgodził się na uchylenie posłance ochrony prawnej.

Podejmiemy inicjatywę zmierzającą do tego, by immunitet w dotychczasowym kształcie został zniesiony – zapowiedział premier. – Mam nadzieję, że Rada Polityczna PiS w tej sprawie mnie poprze.

Kaczyński oświadczył, że PiS będzie też "bardzo mocno pokazywać społeczeństwu niebywałą hipokryzję tych, którzy jeszcze do niedawna głosili konieczność likwidacji immunitetu, a dzisiaj ten immunitet w wielu przypadkach podtrzymują". Szef rządu nawiązał w ten sposób do piątkowej postawy posłów PO w głosowaniu nad immunitetem Małgorzaty Ostrowskiej.

Za odebraniem jej immunitetu głosowało 179 posłów, ale większość bezwzględna potrzebna do tego wynosiła 231 głosów. Przeciwko uchyleniu immunitetu było 118 posłów; 100 wstrzymało się od głosu. Wśród przeciwników uchylenia ochrony prawnej Ostrowskiej, oprócz posłów SLD, byli także niektórzy parlamentarzyści PO, Samoobrony i PSL.

– Ja przypomnę, że PO podtrzymała ten immunitet – stwierdził premier. 53 posłów Platformy opowiedziało się w piątkowym głosowaniu przeciwko uchyleniu immunitetu posłance SLD, 62 wstrzymało się od głosu, nikt nie głosował za odebraniem jej immunitetu. W przeszłości przedstawiciele Platformy wielokrotnie opowiadali się za zniesieniem immunitetu parlamentarnego. – To rzecz zupełnie niesłychana, aby w ten sposób postępować, to jest głęboka pogarda dla społeczeństwa, dla zwykłego człowieka. Będziemy o tym mówić, to powtarzać – oświadczył premier.

W ocenie szefa PO Donalda Tuska, głosowanie w sprawie immunitetu posłanki SLD Małgorzaty Ostrowskiej pokazuje, że "PiS coraz bardziej zależy na spektaklu, a nie na dochodzeniu do prawdy".

(tm) - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.