Facebook Google+ Twitter

Kto świętuje 9 maja?

Pamiętam jak w szkole uczono, iż II wojna światowa zakończyła się 9 maja 1945 roku. Pamiętam, że pewnego dnia 9 maja stał się dniem świątecznym, wolnym od pracy. W III RP za zakończenie II wojny uznaje się 8 maja, lecz święto pozostało.

Według dekretu wprowadzonego w PRL-u, 9 maja jest Narodowym Dniem Zwycięstwa i Wolności. Prawo i Sprawiedliwość chce zniesienia tego dekretu - podała Polonia Christiana. PiS już złożył stosowny projekt ustawy.

Posłowie PiS dowodzą, że ustanowienie święta 9 maja było aktem fałszowania historii. Choć świat za zakończenie II wojny światowej uznawał, i nadal uznaje dzień 8 maja, czyli podpisania przez III Rzeszę kapitulacji, to w bloku wschodnim zakończenie wojny świętowano dzień później. Dzisiaj „owe upamiętnienie nie może się ostać. Mając możliwość demokratycznego stanowienia o losie ojczyzny, winniśmy unieważnić wciąż obowiązujący dekret, będący reliktem sowieckiego totalitaryzmu” – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy. Nie ma żadnego powodu, aby istniał akt prawny, który ustanawia święto nieobchodzone. Dla porządku trzeba dokonać kasacji dekretu Krajowej Rady Narodowej– przytoczono w artykule słowa Tadeusza Dziuby, poseł PiS. W końcu chodzi tylko o uporządkowanie prawa w tej sprawie.

7 maja 1945 r. gen. Alfred Jodl podpisuje w Reims kapitulację Wehrmachtu. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kapitulacja_III_RzeszyPragnę w tym miejscu przypomnieć, że nie tylko tzw. blok sowiecki fałszował historię kapitulacji Niemiec. Przed kilku laty obiegła opinię publiczną informacja, że pierwsze podpisanie kapitulacji III Rzeszy nastąpiło 7 maja 1945 roku, lecz alianci zablokowali tą informację i zorganizowano drugie podpisanie kapitulacji już z udziałem Rosjan. Zaś różnica w datach spowodowana jest strefami czasowymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.