Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17405 miejsce

Kto tu trzyma "Władzę"? - w Teatrze Powszechnym w Radomiu

"Władza", sztuka angielskiego dramaturga Nicka Deara, trafi na afisz Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w najbliższy piątek, 18 marca 2016 roku.

Łukasz Stawowczyk, Izabela Brejtkop i Karol Puciaty w scenie ze spektaklu (zdjęcie z próby). / Fot. Marian Strudziński; Teatr Powszechny w Radomiu- "Władza" jest tekstem aluzyjnym, których dzisiaj mamy już niewiele, a ten jest rzeczywiście bardzo dobrze napisany. Stanowi pewną krzyżówkę, którą widz ma rozwiązać - mówi w wywiadzie z "OK!Magazynem" Andrzej Bubień reżyser przedstawienia w radomskim Teatrze Powszechnym i dodaje: - To jest sztuka o władzy, ale też o kłamstwie i o tym jak ludzie w pewnym momencie przestają ze sobą rozmawiać w sposób otwarty. Wszystko, co mówią, jest nacechowane jakimś podtekstem.

Akcję swojej sztuki z 2003 roku umieścił Nick Dear w XVII-wiecznej Francji pod panowanie Ludwika XIV (w tej roli debiutujący na radomskiej scenie Łukasz Stawowczyk). Dwudziestoczteroletni "Król Słońce", obejmując władzę po śmierci niezwykle wpływowego kardynała Julesa Mazarina szybko przekonuje się, kto tak naprawdę rządzi w jego kraju. Po audycie okazuje się, że stan kasy królewskiej jest bardziej opłakany niż pokazują to oficjalnie przedstawione młodemu władcy dokumenty. Głównym wrogiem Ludwika XIV jest minister finansów, doświadczony, przebiegły i groźny gracz Nicolas Fouquet (gra go JarosławJarosław Rabenda (Fouquet) i Łukasz Stawowczyk (Ludwik XIV). / Fot. Marian Strudziński; Teatr Powszechny w Radomiu Rabenda), który wbrew własnym oczekiwaniom nie staje na czele rządu. Ludwik rozpoczyna misterną intrygę, która ma na celu wyeliminowanie finansisty i odzyskanie pełni władzy. Walka staje się z każdą minutą coraz bardziej intrygująca, bowiem przeciwników łączą... wspólne interesy. Oprócz wspomnianym głównych antagonistów w przedstawieniu na Dużej Scenie Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego pojawią się także w rolach drugoplanowych: Izabela Brejtkop (matka Ludwika i Filipa), Łukasz Węgrzynowski (Colbert), Maria Gudejko (Henrietta, bratowa króla) oraz debiutanci: Aleksandra Przybył (Luiza) i Karol Puciaty (Filip).

Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Salaber, choreografię opracowała Olga Wąchała, a scenografię i kostiumy nie całkiem utrzymane w historycznym stylu przygotowała Anita Bojarska. "Władza" Nicka Deara grana będzie w przekładzie Elżbiety Woźniak, a popremierowe spektakle odbędą się w dniach 19 - 20 marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawe wydarzenie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm, a czy widzowie usłyszą tekst w stylu " wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.