Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15158 miejsce

Kto wymordował 1o tysięcy Chińczyków w Indonezji

Kończące się właśnie 15-dniowe obchody chińskiego nowego roku mają swoje miejsce w każdym zakątku Republiki Indonezji. A więc kilka refleksji o "narodzie wybranym wśród Azjatów" i ich indonezyjskiej epopei.

Piec do spalania kartek modlitewnych w chińskiej świątyni / Fot. Piotr ŚmieszekKończące się dzisiaj 15-dniowe chińskie świętowanie nowego roku skłoniło mnie do kilku refleksji na temat tak zwanej „kwestii chińskiej” w Republice Indonezji.

Obywatele indonezyjscy chińskiego pochodzenia, podczas oficjalnych krajowych obchodów rozpoczęcia Roku Królika, zorganizowanych w stolicy Małych Wysp Sundajskich, Mataram na wyspie Lombok, wyrazili głębokie przekonanie, iż ich obecny status oraz tolerancja i poszanowanie dla chińskiej kultury, pozostaną wartościami trwałymi w Republice Indonezji.
Wyrazili też nadzieję, iż już nigdy nie wrócą mroczne czasy krwawych pogromów sprzed kilkunastu, oraz ponad dwustu lat.

W okresie rządów prezydenta Suharto obywatele Republiki Indonezji chińskiego pochodzenia byli prześladowani oraz dyskryminowani z powodu swojej „domniemanej” postawy prokomunistycznej oraz wmawianych im lewicowych tendencji. Punktem kulminacyjnym tej z wyrachowaniem stosowanej propagandy nienawiści, będącej wnętrze chińskiej świątyni / Fot. piotr śmieszekklasycznym odwracaniem uwagi społeczeństwa od faktycznych problemów państwa, była fala krwawych aktów antychińskiej przemocy, jaka przelała się przez Indonezję od Medan na Sumatrze po Mataram na Lombok. Głównie w jawajskiej Dżakarcie dni bezpodstawnego gniewu ulicy okupione zostały wieloma niewinnymi ofiarami spośród stołecznych Chińczyków.

Historia chińska na obszarach dzisiejszej Indonezji jest stara, jak historia całego archipelagu (udokumentowana) i zaczyna się już od V wieku naszej ery. Mimo tak długiego współistnienia z ludnością wyspiarską, tutejsi Chińczycy wielokrotnie na przestrzeni wieków doświadczali przykrości oraz cierpień z powodu swojej odmienności kulturowej i religijnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krakowski Dalaj Lama
  • Krakowski Dalaj Lama
  • 18.02.2011 07:16

Ale dla historycznej prawdy przypominam co robią do dzisiaj Chińczycy w Tybecie.A więc może taka Karma?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.