Facebook Google+ Twitter

Kto zarobi na podwyżce cen papierosów?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-12-26 20:32

Za niecałe trzy tygodnie wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe. W związku z tym paczka papierosów podrożeje średnio o 60-90 groszy. Ponieważ akcyza razem z podatkiem VAT stanowią prawie 80 proc. ceny papierosów, ich przemyt staje się coraz bardziej opłacalny, bardziej niż nielegalny przywóz alkoholu.

Przemycane papierosy. Fot. Szymon SiewiorW ostatnim roku z Litwy przemycono do Polski dwa razy więcej papierosów niż rok wcześniej.

 W styczniu stawka akcyzy na papierosy wzrośnie średnio o 13 procent. Ich producenci twierdzą, że zgromadzili ogromne zapasy papierosów, które będą mogli sprzedawać jeszcze ze starą stawką podatku przez kilka miesięcy.
- Podwyżka jest nieuchronna, bo wymaga jej Unia Europejska – twierdzi Luiz A. Heeren, dyrektor generalny British American Tobacco Polska. Dodaje jednak, że pogorszy ona sytuację w branży tytoniowej. – W ostatnich latach rośnie przemyt tanich papierosów, a w konsekwencji spada sprzedaż legalnych produktów – uważa Heeren. Szacuje się, że po zapowiadanych podwyżkach przemyt papierosów zza wschodniej granicy wzrośnie o 10 procent.

Nikt nie wie, ile wypalanych przez Polaków papierosów pochodzi z przemytu, ale szacuje się, że może to być nawet co czwarta paczka. W maju wiceminister finansów Mirosław Barszcz przyznał na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, że we wschodnich regionach Polski z przemytu pochodzi nawet 90 proc. tytoniu. To papierosy, za które nie uiszcza się w Polsce żadnych opłat i które nie trzymają norm jakości. - Papierosy tej samej marki, sprzedawane w Polsce i na Ukrainie, potrafią się różnić dosyć znacznie zawartością zarówno nikotyny, jak i ciał smolistych, oczywiście na niekorzyść papierosów, przemycanych z zagranicy – mówił wiceminister.

W ciągu 10 miesięcy tego roku przemyt alkoholu do Polski spadł o 86,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Są to dane Straży Granicznej, która twierdzi, że było to możliwe dzięki uszczelnieniu za unijne pieniądze granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. W tym samym czasie przemyt papierosów spadł jednak zaledwie o 5,5 procent. – Przemyt papierosów jest bardzo opłacalny. Zatrzymany w ciągu 10 miesięcy na granicach alkohol miał wartość 1,8 miliona złotych, podczas gdy zatrzymane transporty papierosów były warte ponad ponad 27 milionów – informuje kapitan Jacek Sońta z Gabinetu Komendanta Głównego Straży Granicznej. Nawet legalnie produkowane papierosy są tańsze o ok. 2 złote na Litwie, choć i tam w związku z akcesją do UE w nowym roku wzrośnie akcyza. Przemyt papierosów z tego kraju do Polski wzrósł w ciągu roku o 111 procent.

 OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.