Facebook Google+ Twitter

Kto zastąpi sędziego Stevensa?

Wobec zapowiedzi odejścia na emeryturę sędziego Johna Stevensa, prezydent Obama po raz drugi w swojej kadencji musi zaproponować nowego członka amerykańskiego Sądu Najwyższego. Może to być jedna z najważniejszych nominacji w jego karierze.

Sędzia John Paul Stevens odchodzi na emeryturę w czerwcu tego roku / Fot. Steve Petteway, Staff Photographer to the Supreme Court90-letni sędzia Stevens, niekwestionowany lider liberalnego skrzydła Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, 9 kwietnia zapowiedział, że w czerwcu, z końcem obecnej sesji Sądu, zamierza odejść na emeryturę. W tej sytuacji prezydent Obama staje przed szansą powołania następnego członka tego dziewięcioosobowego najbardziej wpływowego sądu na świecie.

Zgodnie z artykułem II Konstytucji, sędziów Sądu Najwyższego mianuje prezydent, "za radą i zgodą Senatu." W praktyce wygląda to tak, że prezydent zgłasza kandydata, a Senat decyduje o jego zatwierdzeniu. Najpierw odbywają się przesłuchania w senackiej Komisji ds. Sądownictwa, następnie komisja przedstawia swoją rekomendację, a na koniec nad jego zatwierdzeniem głosuje cały Senat. Do przyjęcia prezydenckiej nominacji wystarcza zwykła większość głosów, chociaż odpowiednio zdeterminowana mniejszość może zastosować obstrukcję parlamentarną, tzw. filibuster. W takim wypadku do zatwierdzenia kandydata konieczna staje się większość 60 senatorów. Jest to o tyle istotne, że w Senacie większość mają demokraci, ale dysponują tylko 59 głosami. Jednakże stosowanie filibusteru w odniesieniu do nominacji sędziowskich jest bardzo kontrowersyjne i prawdopodobnie republikanie nie zdecydują się na taki krok.

Potencjalni kandydaciAssociated Press podaje, że Biały Dom ma już gotową listę, z której prezydent zamierza dokonać wyboru następcy sędziego Stevensa. Liczy ona ok. 10 osób, chociaż rozważane są też inne nazwiska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.