Facebook Google+ Twitter

Kto zbuduje elektrownię Białorusinom?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-11 21:22

Białorusini zaprosili do przetargu na budowę elektrowni jądrowej dwa zagraniczne koncerny. Zgodnie z decyzją władz w Mińsku budowa elektrowni rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Prezydent Aleksander Łukaszenka podpisał dekret o utworzeniu departamentu energetyki jądrowej. Przywódca Białorusi uważa, że elektrownia atomowa uchroni Białoruś przed kryzysem energetycznym. Już w styczniu decyzję o rozpoczęciu budowy reaktorów jądrowych podjęła Rada Ministrów i prezydent.

Reaktory prawdopodobnie staną w obwodzie Mohylewskim. Wciąż jednak nie wiadomo kto wybuduje elektrownię. Do przetargu zaproszono dwa międzynarodowe koncerny: rosyjski „Atomstrojeksport" i amerykańsko - angielsko - japoński „Westinghause - Toshiba". Jednak przystąpienie koncernu z udziałem kapitału amerykańskiego wydaje się mało prawdopodobne. Jak twierdzą amerykańscy dyplomaci - nie pozwalają na to obecne stosunki polityczne między Waszyngtonem i Mińskiem. Zdaniem ekspertów brak również odpowiednich porozumień między krajami.

Najbardziej prawdopodobnym wydaje się więc, że elektrownię jądrową na Białorusi zbudują Rosjanie. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestuje białoruska opozycja, której liderzy uważają, że elektrownię trzeba wybudować, ale nie powinni tego robić Rosjanie. Grupa naukowców natomiast jest zdecydowanie przeciw budowie reaktorów. Domagają się oni aby Białoruś pozostała strefą bezatomową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.