Facebook Google+ Twitter

Kto zgubił Lecha Kaczyńskiego?

Po całym dniu pracy wracam do domu i jak zwykle przeglądam prasę. I co widzę? "Rzeczpospolita" opublikowała sondaż przeprowadzony przez GfK Polonia. Wynik badania wzbudził we mnie pewne wątpliwości.

 / Fot. Screen ze strony http://www.rp.pl/galeria/99645,2,187582.htmlNa pytanie: "Który polityk powinien mieć większy wpływ na polską politykę niż obecnie?", 25 procent badanych odpowiedziało, że Donald Tusk. W zasadzie nic w tym dziwnego, ocena oczywiście subiektywna, więc każdy wskazuje, jak mu się żywnie podoba. Na podium znaleźli się jeszcze dwaj PiS-owcy, a więc obecny prezes partii Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prezentowany przez "Rz" wykres zawiera nazwiska dziewięciu polityków. Wśród nich jest także, obecnie mniej aktywny, Włodzimierz Cimoszewicz. Spoglądając po raz pierwszy, w zasadzie nie widać w tym sondażu nic dziwnego. A jednak! Nasuwa się pytanie – czy ktoś nie zapomniał o Lechu Kaczyńskim?

Wnioski można snuć różne. Być może zdaniem badanych prezydent ma już wystarczający wpływ na polską politykę. Wszak piastuje najwyższy urząd w państwie. Być może mniej niż cztery procent badanych uznało, że to właśnie Lech Kaczyński powinien w większym stopniu wpływać na polską politykę. Być może Polacy (lub osoby prowadzące sondaż) zapomnieli o naszej głowie państwa. I takich "być może" nasuwa się jeszcze kilka. W każdym razie, to tylko sondaż, choć jego wynik może dziwić. Zwłaszcza, że po raz drugi już w niedługim czasie to osoba Lecha Kaczyńskiego wzbudza pewne - sondażowe - wątpliwości.

O zamieszaniu z sondażami warto przeczytać także artykuł Roberta Dorabiały:
Jak TVN24 "zgubiło" 17 proc. poparcia dla prezydenta


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tak, zasadniczo jedynie prezydent to taki symbol demokracji bezpośderniej. Ja też się na to nie godzę.
Jeśli premierem zostanie ultraliberalny naiwniak, jak obecnie, to w pewnym stopniu uratuje nas przed nim prezydent, i odwrotnie, jeśli ktoś uważa, że to prezydent jest imbecillum, niech go imć premier salwuje. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm..system kanclerski...ma wiele plusów, tylko pytanie - co zrobić z wyborem prezydenta, bo jeśli już wzorujemy się na Niemczech, to tam prezydenta wybiera parlament. Szczerze wątpię, aby Polacy zrezygnowali z tego - jakże wyjątkowego - wpływu na politykę państwa. Ja np. się na to nie godzę ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Możliwe, że to błąd techniczny. Pomyłka w druku lub coś w tym stylu. Wątpię gdy ktoś bawił się w manipulację drugorzędnym sondażem. A co do samego przesłania owego zestawienia, to zgodzę się, że premier - chodzi mi o funkcję, a nie konkretną osobę, która ją sprawuję, powinien mieć większą władzę niż obecnie. Oczywiście kosztem prezydenta. System kanclerski, na wzór Niemiec, byłby dla Polski korzysty z conajmniej dwóch powodów. Po pierwsze jestesmy młodą demokracją i powierzanie większej władzy prezydentowi, czyli jeden osobie wybieranej w wyborach bezpośrednich, może być niebezpiecze i zwodne. Prezydent powinien wypełniać funkcję stricte reprezentacyjną, a udziały anszczytach NATO, UE itp. zostawić w kompetencjach prezesa rady ministrów i rządu. Drugi powód, który wynika z pierwszego, to jednolitość polityki zarówno węwnętrznej jak i zewnętrznej. W przypadku, gdy określone będą wyraźnie silne kompetencje premiera i reprezentatywnosć prezydenta nie będzie dochodziło do sporów, jakich świadkami jesteśmy obecnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludziska spokojnie, jego po prostu nie było widać. Sondaż go zasłonił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzecz wiadoma, wszystko zależy od rodzaju pytania -czy było otwarte, czy też zamknięte. Jeśli otwarte, to budzi - przynajmniej we mnie - lekkie zdziwienie, choć raczej mało prawdopodobne. Jeśli pytanie zamknięte zdziwienie jest tym większe, bo to tak, jak byśmy spytali "Który polityk powinien mieć większy wpływ na światową politykę niż obecnie?" ...i pomijamy chociażby G. Busha czy Putina. Dyskusyjne..
Ukryty zabieg marketingowy???

Komentarz został ukrytyrozwiń

zawsze gdzieś go z kąpielą wyleją;-) albo za firanką się schowa;-))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

nadzięję mi robisz;-) myślałem, że się zgubił... ;-) ha,ha

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) biednego Lecha albo to pomijają, albo gubią... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.