Facebook Google+ Twitter

Kto zostanie prezydentem Torunia?

Wybory samorządowe coraz bliżej, więc partie starają się wybrać kandydatów na prezydenta Torunia. Niektóre mogą mieć z tym duży problem.

Toruń to 200-tysięczne miasto, jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego. To tutaj siedzibę ma Uniwersytet Mikołaja Kopernika, dzięki któremu przez lata Toruń mógł się szybciej rozwijać. Wkrótce w podtoruńskiej gminie Łysomice powstanie wielka fabryka japońskiego koncernu Sharp i firm z nim współpracujących, co może znacznie przyczynić się do rozwoju miasta. Widoki na przyszłość są więc dość zachęcające.

Obecny prezydent miasta Michał Zaleski nie podjął jeszcze oficjalnie decyzji o kandydowaniu, jednak gdyby zechciał to uczynić, miałby spore szanse na reelekcję. Za jego prezydentury sporo się zmieniło: Toruń korzysta z funduszy unijnych, remontowane są drogi, powstał multipleks z prawdziwego zdarzenia, miasto stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, a w ostatnich dniach podpisano umowę o powstaniu szybkiej kolei na trasie Toruń-Bydgoszcz.

Prezydent nie załatwił jednak rzeczy najważniejszej, którą obiecał w poprzednich wyborach. Toruniowi potrzebny jest kolejny most drogowy na Wiśle. Jednak do tej pory, trwają kłótnie, gdzie ten most ma przebiegać.

Dużym problemem Zaleskiego może być również brak odpowiedniego zaplecza politycznego. W przeszłości należał do PZPR i SLD. Teraz jest członkiem Stowarzyszenia Ordynacka.

Platforma Obywatelska na początku sierpnia rozstrzygnie, kto będzie jej kandydatem w wyborach prezydenckich. Chętnych jest dwóch. Pierwszy to prof. Marian Filar znany karnista z UMK, często wypowiadający się w telewizji. Wcześniej był działaczem Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Drugi to Waldemar Przybyszewski, jest wiceszefem PO w Toruniu i prezesem spółdzielni mieszkaniowej Zieleniec. W latach 1997-2001 był radnym AWS.

Problem może mieć Prawo i Sprawiedliwość. Jedynymi znanymi, toruńskimi twarzami partii są posłowie Zbigniew Girzyński i Antoni Mężydło. Ten drugi jest ostatnio bardzo aktywny jako przeciwnik prezydenckiego projektu budowy mostu na Wiśle. Żaden z nich jednak do tej pory nie wyraził woli kandydowania.

W mediach przewijało się również nazwisko przewodniczącego Rady Miasta Józefa Jaworskiego. SLD w poprzednich wyborach poparło radnego Krzysztofa Makowskiego. Odpadł już w pierwszej turze. Wcześniej mówiło się, że kandydatem partii może być marszałek województwa Waldemar Achramowicz, który przyciągnął japońskich inwestorów do Łysomic. Ostatnio jednak temat jego startu w wyborach ucichł. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Sojusz poprze kandydaturę Zaleskiego. Faworytem w wyborach prezydenckich jest obecny prezydent Michał Zaleski. Cieszy się on sporą popularnością wsród mieszkańców miasta. Jeśli PO chce "odbić" fotel prezydenta miasta, powinna wystawić Mariana Filara, w Toruniu bardzo szanowanego, ale bez doświadczenia w samorządzie. Jest dużo bardziej znany od Waldemara Przybyszewskiego. Pozostałe kandydatury nie mogą raczej liczyć na dobry wynik. Chyba, że partie znów czymś nas zaskoczą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mam nadzieje ze nie Rydzyk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.