Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33815 miejsce

Która czekoladka smakuje najlepiej? Ostatnia - twierdzą naukowcy

Zastanawialiście się kiedyś, która czekoladka smakuje najlepiej? Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan owszem. Do jakich wniosków doszli?

 / Fot. André Karwath aka Aka/CC 2.5„Zatańczmy jeszcze raz, ostatni raz” - śpiewał w swoim klasyku Krzysztof Krawczyk. Po opublikowaniu najnowszych badań Uniwersytetu Michigan słowa tej piosenki mogą jednak nabrać nowego znaczenia. Amerykańscy badacze zadali sobie pytanie, która czekoladka smakuje najlepiej. Ostatnia – doszli do wniosku po przeprowadzonych testach.

Pozytywne wrażenia związane z zakończeniami nie ograniczają się oczywiście jedynie do czekoladek. Ostatni pocałunek, ostatnia rozmowa, ostatni taniec… uwieńczenia wywołują w nas emocje, bardzo przyjemne emocje. Niewielu by jednak powiedziało, że zasadę tę możemy przenieść do naszych codziennych, rutynowych czynności. Ed O’Brien, psycholog z Uniwersytety w Michigan, twierdzi tymczasem, że wystarczy powiedzieć ludziom, iż wręczana im rzecz jest ostatnią, a polubią ją bardziej.

W swoim eksperymencie O’Brien częstował 52 studentów i studentek pięcioma smakami czekoladek. Badani mieli ocenić pralinki w skali od 0 do 10. Niektórzy studenci dostawali czekoladki bez informacji, która z nich jest ostatnia, inni owszem. Jak się okazuje, badani, którzy wiedzieli, że otrzymują ostatnią czekoladkę oceniali ją wyżej niż ci, którzy spodziewali się kolejnej. Mało tego, poproszeni o wybranie ulubionego smaku, 64 proc. „świadomych” studentów wybrało właśnie ostatnią, w porównaniu do 22 proc. „nieświadomych” - podaje psychologicalscience.org.

Przyczyn takiego postępowania może być kilka. Niektórzy mogą chcieć czerpać jak najwięcej z ostatniej chwili, inni mogą po prostu spodziewać się „szczęśliwego zakończenia”. Następnym razem, idąc na wyprzedaż zimowego asortymentu, zastanówmy się zatem, czy aby nie ulegliśmy właśnie efektowi „ostatniej czekoladki”.Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.