Facebook Google+ Twitter

Która czekoladka smakuje najlepiej? Ostatnia - twierdzą naukowcy

Zastanawialiście się kiedyś, która czekoladka smakuje najlepiej? Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan owszem. Do jakich wniosków doszli?

 / Fot. André Karwath aka Aka/CC 2.5„Zatańczmy jeszcze raz, ostatni raz” - śpiewał w swoim klasyku Krzysztof Krawczyk. Po opublikowaniu najnowszych badań Uniwersytetu Michigan słowa tej piosenki mogą jednak nabrać nowego znaczenia. Amerykańscy badacze zadali sobie pytanie, która czekoladka smakuje najlepiej. Ostatnia – doszli do wniosku po przeprowadzonych testach.

Pozytywne wrażenia związane z zakończeniami nie ograniczają się oczywiście jedynie do czekoladek. Ostatni pocałunek, ostatnia rozmowa, ostatni taniec… uwieńczenia wywołują w nas emocje, bardzo przyjemne emocje. Niewielu by jednak powiedziało, że zasadę tę możemy przenieść do naszych codziennych, rutynowych czynności. Ed O’Brien, psycholog z Uniwersytety w Michigan, twierdzi tymczasem, że wystarczy powiedzieć ludziom, iż wręczana im rzecz jest ostatnią, a polubią ją bardziej.

W swoim eksperymencie O’Brien częstował 52 studentów i studentek pięcioma smakami czekoladek. Badani mieli ocenić pralinki w skali od 0 do 10. Niektórzy studenci dostawali czekoladki bez informacji, która z nich jest ostatnia, inni owszem. Jak się okazuje, badani, którzy wiedzieli, że otrzymują ostatnią czekoladkę oceniali ją wyżej niż ci, którzy spodziewali się kolejnej. Mało tego, poproszeni o wybranie ulubionego smaku, 64 proc. „świadomych” studentów wybrało właśnie ostatnią, w porównaniu do 22 proc. „nieświadomych” - podaje psychologicalscience.org.

Przyczyn takiego postępowania może być kilka. Niektórzy mogą chcieć czerpać jak najwięcej z ostatniej chwili, inni mogą po prostu spodziewać się „szczęśliwego zakończenia”. Następnym razem, idąc na wyprzedaż zimowego asortymentu, zastanówmy się zatem, czy aby nie ulegliśmy właśnie efektowi „ostatniej czekoladki”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.