Facebook Google+ Twitter

Którą ofertę zakupu wagonów wybierze warszawskie metro?

W poniedziałek, 23 sierpnia, otwarto oferty na dostarczenie 35 nowych wagonów metra. Zgłosiły się trzy firmy. Najtańsi okazali się Hiszpanie. Którą ofertę wybierze metro, dowiemy się za miesiąc.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Slodowiec.jpg&filetimestamp=20080505104829 23 sierpnia w siedzibie Warszawskiego Metra otwarto oferty na dostarczenie 35 nowych wagonów podziemnej kolejki. Do przetargu stanęły trzy firmy.

Wydawać by się mogło, że najkorzystniejszą ofertę cenową przedstawiło rosyjskie konsorcjum Skoda&Wagonmasz -1 mld 108 mln zł. Okazuje się jednak, że nie uwzględniło podatku VAT. Hiszpański CAF zaproponował kwotę 1 mld 198 mln zł, a Siemens&Newag 1 mld 304 mln. W tej sytuacji biorąc pod uwagę ceny netto, najniższa jest więc oferta hiszpańska. Więcej na temat otwarcia ofert przeczytać można w materiale.

Nowe wagony mają być nowoczesne, ekologiczne i mają być w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsza dostawa przewidziana jest na IV kwartał 2012 r

- Zachowujemy ostrożność. Droga do zwycięstwa jest bardzo długa - mówi Dariusz Gomółka, przedstawiciel CAF. Podkreśla, że firma może pochwalić się dużym doświadczeniem. Jak czytamy w serwisie TVN Warszawa w ciągu ostatnich dziesięciu lat dostarczyła 3 tysiące wagonów m.in. do Chin, Turcji, Brazylii czy Chile. Jak zapewnia przedstawiciel producenta wagony są lekkie i wymagają minimalnej obsługi ze strony operatora. Miałyby być produkowane na Mazowszu.

W Nowym Sączu wagony chce produkować Siemens z Newagiem. Firma dostarczała już wagony m.in. do Norwegii, Niemiec czy Austrii. Jej przedstawiciele zapewniają, że ma to być produkt zupełnie nowy. Zaproponowano już wgląd wagonów i żółto-czerwone barwy.

Trzecie konsorcjum, które bierze udział w przetargu- Skoda&Wagonmasz swój projekt ma przedstawić do końca roku. Czeska Skoda modernizowała metro w Pradze, a rosyjski Wagonmasz dostarczał już wagony do stolicy.

Przetarg ma zostać rozstrzygnięty za około miesiąc. Zdanie ekspertów wszystkie firmy mają na tyle doświadczenia, że powinny sprostać wyzwaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.