Facebook Google+ Twitter

Które firmy mogą starać się o dofinansowanie z PO KL?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-18 11:56

Możliwość korzystania z funduszy unijnych jest dla małych i średnich przedsiębiorców ogromną szansą i daje im duże perspektywy rozwoju oraz poprawy konkurencyjności.

Atutem finansowania bądź współfinansowania realizacji projektu przy pomocy środków unijnych jest fakt, iż dotacje te stanowią dodatkowe źródło finansowania dla firmy i są bezzwrotne.
Polska może do końca 2013 r. wykorzystać 11,4 mld euro na rozwój kompetencji zawodowych swoich obywateli. Z tego 1,3 mld euro przeznaczone jest na podnoszenie kwalifikacji pracowników i kadry kierowniczej przedsiębiorstw, testowanie nowych rozwiązań systemowych, jakość usług świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu oraz sektor szkoleniowy oraz badanie trendów na rynku pracy. PO KL zawiera w sobie zarówno komponent centralny, jak i regionalny. W ramach priorytetów od I do V realizowane będą projekty o zasięgu ponadregionalnym, a w ramach priorytetów od VI do IX zawierają się projekty o zasięgu regionalnym.

Spośród wszystkich obecnie realizowanych w Polsce programów Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) w największym stopniu ukierunkowany jest na rozwój ludzi, wzrost ich aktywności zawodowej oraz zapobieganie zjawiskom wykluczenia społecznego. W ramach PO KL przewiduje się finansowanie działań skierowanych do pracowników przedsiębiorstw, w szczególności tych o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych. Celem tych działań jest wzmocnienie ich potencjału i kwalifikacji, w tym wspieranie transferu wiedzy w ramach współpracy pracowników przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych i badawczo – rozwojowych.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać wsparcie na szkolenia zamknięte i otwarte oraz ogólne i specjalistyczne (w przypadku działania 2.1.1 również na organizację studiów podyplomowych). Dofinansowanie mogą otrzymać również projekty doradcze oraz zawierające komponent związany z doradztwem. Otrzymane dofinansowanie można przeznaczyć na koszty związane z realizacją szkoleń i doradztwa – koszty osobowe, koszty wynajmu pomieszczeń, środków dydaktycznych i materiałów szkoleniowych, jak również kosztów promocji i zarządzania projektem.

Beneficjentami PO KL są przedsiębiorstwa, natomiast ostatecznym odbiorcą szkoleń są pracownicy tych przedsiębiorstw. Firma może uzyskać dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, z następujących działań:
a) poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach,
b) poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.