Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15106 miejsce

Którędy 300 lat temu płynęła Wisła? O której wstawał rano król?

„Królewskie Spacery nad Wisłą” to familijna zabawa na świeżym powietrzu dla dużych i małych poszukiwaczy tajemnic historii stolicy, a także tych, którzy lubią podróżować w przeszłość.

Marionetki wykonane przez dzieci podczas ostatniej soboty na Zamku / Fot. maja ruszpelMożna zobaczyć liczące kilkaset lat mury wazowskie. Można też samemu zrobić berło królewskie, jak i wykonać chorągiew dawnej Rzeczypospolitej. Można namalować portret króla i nauczyć się musztry. Ale to nie wszystko.

W ten beztrosko spędzany na zabawie czas wpleciona jest bowiem edukacja związana z historią Wisły, Zamku Królewskiego, Arkad Kubickiego i Ogrodów Królewskich. Co sobotę w godz. 11.00 - 13.30 można zwiedzić arkady, wysłuchać wykładu. Można zobaczyć ryciny z XVII i XVIII wieku, czyli jak wyglądała Warszawa 200 lat temu, czy posłuchać o tym jak wielka powódź wpłynęła na obecny kształt architektury Zamku Królewskiego.

Dołączyć się do wycieczki nie jest trudno, bowiem co 30 minut spod punktu informacyjnego przy arkadach grupki zwiedzających wyruszają z przewodnikiem.
- Spacerom, w otoczeniu Zamku Królewskiego i na jego podzamczu towarzyszą motywy przewodnie - opowiada pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Maria Reif z Fundacji ART - dlatego każda sobota była i będzie inna i urozmaicona. Wybraliśmy takie tematy, które są
ciekawe, rozwijające, pobudzające wyobraźnie a przy okazji uczą o dawnych wiekach naszej stolicy i jej związku z Wisłą.

Dzieci z przygotowanych na miejscu materiałów malują, lepią i wycinają swoje marionetki / Fot. maja ruszpelNajbliższe spotkanie 25 lipca to „Jeden dzień z życia króla”. W czasie „Królewskich Spacerów nad Wisłą” opowiemy jak wyglądała codzienność polskiego króla. Oczywiście, okaże się że wcale nie była ona ani różowa, ani wesoła - głównie bowiem pełna obowiązków i trudnych decyzji. Co prawda król nie wstawał o 7 rano, jak my dzisiaj, tylko o 11, ale jego życie było dużo bardziej skomplikowane niż współczesnych - choćby już sama toaleta trwała, aż 2 godziny…

By uporządkować jak to królewskie codzienne życie wyglądało, na dużym trawniku, który jest naprzeciwko Arkad rozłożymy specjalną konstrukcję zegara. Będzie ona miała dwie duże wskazówki - i każda czynność którą wykonywał król będzie musiała być odznaczona na zegarze. Dzieci będą tym samym uczyły się jak posługiwać się zegarkiem. Ale mamy też bardziej ambitne zadanie - na warsztatach plastycznych będziemy wraz z dziećmi konstruować tarczę zegara słonecznego - opowiada Maria Reif.

Kolejne spotkania będą angażowały uczestników także ruchowo - dzieci i dorośli będą mogli ćwiczyć dworskie tańce, jak i wziąć udział w rodzinnej sztafecie. Najbliższe sobotnie spacery odbędą się bowiem pod tytułem: „Kolorowy świat herbów - czyli musztra", „Tańcem przez wieki”, „Jak wychować króla - etykieta i kodeks”; „Bieg księcia Józefa - sztafeta rodzinna” w Ogrodach Królewskich. Cykl zakończy się w ostatnią sobotę sierpnia.

Królewskie spacery nad Wisłą są częścią Festiwalu Sztuki nad Wisłą, "Przemiany" - nowego festiwalu dla Wisły i Warszawy, w ramach przygotowań do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Projekt powstał dzięki finansowemu wsparciu miasta stołecznego Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.