Facebook Google+ Twitter

Ku chwale ojczyzny! - czyli najpiękniejsza lekcja patriotyzmu

15 lipca to data znana większości Polaków. A wszystko za sprawą bitwy, która została rozegrana dokładnie 600 lat temu na polach pod Grunwaldem, pomiędzy naszymi przodkami a Krzyżakami, niemieckimi zakonnikami.

Bitwa pod Grunwaldem w wersji Jana Matejki / Fot. Patrycja PrzychodzkaNasze zwycięstwo nad wrogiem było przez wieki ukazywane jako symbol polskiej wielkości i chwały. Dodawało otuchy, podnosiło na duchu w czasach próby i cierpienia. I wymagało poświęceń. To właśnie dzięki tej historycznej wiktorii Polacy niejednokrotnie potrafili przeciwstawić się swym ciemiężycielom. Jednak dziś pamięć o tym zwycięstwie jest chyba ważniejsza niż dawniej.

Dla ojczyzny trzeba pracować i uczyć się. Dla ojczyzny trzeba uczestniczyć w wyborach, interesować się życiem społecznym i politycznym. Czasem trzeba nawet podjąć o nią walkę. Dziś ojczyzna nie wymaga już od nas krwawych ofiar, ran i blizn. Polakom coraz trudniej zrozumieć pojęcie patriotyzmu. A przecież tego państwo potrzebuje także w czasach pokoju. Zapominamy, iż jako obywatele mamy wobec niego obowiązki. I choć nie są one trudne i powinny być raczej zaszczytem, to i tak nie umiemy wziąć współodpowiedzialności za nasz kraj.

Musimy pamiętać, że naród, który lekceważy swoją historię, zginie. Zapominanie o zwycięstwie pod Grunwaldem to początek takiej drogi. Wyrosło ono z przelanej krwi i tęsknoty za całkowicie wolną ojczyzną. Pamięć o tej glorii powinna być wszędzie tam, gdzie są Polacy. Dostarcza ona wielu wzruszeń i dumy.

15 lipca 1410 r. dwie wielkie i potężne armie stanęły naprzeciwko siebie oko w oko. Był wtorek. Na wielkie pola, na których Krzyżacy rozbili swój obóz, zjeżdżały kolejno rzesze polskiej i litewskiej piechoty i jazdy lekkiej. Wspomagali nas Tatarzy i Mołdawianie, a także pułki ruskie. Król z pomocą księcia litewskiego Witolda oraz marszałka Zbigniewa z Brzezia ustawił wojsko, a później udał się na wzgórze. Według ostatnich badań w bitwie wzięło udział 20 tys. Polaków, 10 tys. Litwinów i mniej niż 1000 Tatarów, co daje razem 30 tys. Po stronie wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ulricha von Jungingena walczyło 21 tys. jazdy, 5 tys. pieszych i około 100 dział. Natomiast samych rycerzy zakonnych stanęło tylko około 250-500.

Król Władysław z samego rana nakazał odprawić dwie msze, co zniecierpliwionych Krzyżaków wprawiło w taką gorączkę, że posłali do Polaków swoich heroldów wraz z dwoma mieczami na znak zachęty do rozpoczęcia bitwy. W końcu zagrzmiały trąby i bohaterzy królestwa ruszyli przed siebie z „Bogurodzicą” na ustach. Na początku zanosiło się na przegraną wojsk Jagiełły, Krzyżacy zdołali odebrać nam sztandar. Jednak nikt nie dawał za wygraną, walka była zacięta. Jagiełło raz po raz rzucał kolejne odwody, mądrze odczytywał manewry Ulricha von Jungingena. Polsko-litewska fala zatopiła w końcu Krzyżaków. Zginął nawet sam wielki mistrz! Wielu walczących „zarąbano”, pozostałych wzięto do niewoli. To przełomowe zwycięstwo, które zmieniło być może losy świata, wielu uważa za ostatnią tak wielką bitwę rycerską. 15 lipca 1410r. rozpadła się bezpowrotnie potęga zakonu krzyżackiego.

Poznanie historii kraju, w którym dane jest nam żyć - taka powinna być najpiękniejsza lekcja patriotyzmu. Poznać prawdę, o której mówienie było zakazywane przez zaborców i okupantów. Prawdę, za którą ludzie oddawali życie. To musi być nasz cel. Zacznijmy od Grunwaldu! Obudźmy w sobie wreszcie przeświadczenie, iż choć jesteśmy nowoczesnymi Europejczykami, to przede wszystkim jesteśmy i powinniśmy pozostać POLAKAMI.

Czytaj także:
Rycerze zjechali pod Grunwald. Czas na wielką bitwę
Grunwald 1410 - cyfrowa obróbka historii
Grunwald - największa bitwa średniowiecza
Litwa świętuje zwycięstwo pod Grunwaldem
Obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem rozpoczęte
Rocznica 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w Krakowie
Olsztyn: "Którędy na Grunwald" - festyn rycerski na zamku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Patrycjo ślicznie to napisałaś5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.