Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16885 miejsce

Ku pamięci pisarza Henryka Sienkiewicza w listopadzie 2013

Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pod kierunkiem C. Cybulskiego było b. aktywne także ostatnio, jego przedstawiciele uczestniczyli 6 XI w otwarciu wystawy sienkiewiczowskiej w Sejmie,15 XI zorganizowali wieczornicę w muzeum.

Na zdjj. emerytowany dyrektor Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski z młodzieżą szkolną w Woli Okrzejskiej 15 listopada 2013 roku / Fot. Cezary CybulskiListopad przynosi co rok kilka ważnych rocznic patriotycznych, do których należą Święto Niepodległości, rocznica śmierci pisarza Henryka Sienkiewicza oraz rocznica wybuchu powstania listopadowego. We wszystkich tych wydarzeniach patriotyczno - niepodległościowych mieli udział wielcy synowie Ojczyzny i żołnierze na Ziemi Łukowskiej, w miejscu gdzie jest usytuowana kierowana ostatnio przez Cezarego CYBULSKIEGO sienkiewiczowska placówka muzealna Dworek Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Jak informuje p. o. dyrektora Cezary Cybulski, który startuje w konkursie na dyrektora tej placówki, muzeum zaproponowało ciekawe uroczystości sienkiewiczowskie w perspektywie bliższego i dłuższego okresu czasu (termin składania wniosków w konkursie dyrektorskim minął 25 listopada).

"Kmicice", "Oleńki" i inne okupacyjne pseudonimy żołnierzyBardzo cennym doświadczeniem była wizyta jego i ojca Antoniego Cybulskiego 6 listopada br. na uroczystości otwarcia w siedzibie SEJMU RP w Warszawie wystawy na temat: jak patriotyczna młodzież polska inspirowała się zawartymi w twórczości pisarskiej Sienkiewicza ideami: "W dniu 6 listopada 2013 r. w Gmachu Sejmu RP nastąpiło otwarcie wystawy "Henryk Sienkiewicz i wpływ Jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej". Honorowy patronat objęła Marszałek Sejmu p. Ewa Kopacz, która uroczyście otworzyła wystawę.
Oprócz parlamentarzystów liczną delegację stanowili potomkowie Noblisty. Powiat Łukowski reprezentowali sekretarz powiatu Jerzy Siwiec oraz Cezary Cybulski z Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Szczególnie gorąco powitana została nestorka rodu, wnuczka Jadwiga Sienkiewicz.

Podczas rozmów z delegacją naszego powiatu, wspominała o swojej wizycie w uroczystościach odsłonięcia w 1938 roku kopca im. Sienkiewicza w Okrzei. Z nostalgią opowiadała o niezliczonej rzeszy tłumu, który piaszczystymi, niewygodnymi drogami pokonywał znaczne odległości, aby dotrzeć na miejsce uroczystości.
Oprócz niej gościliśmy jej syna Jerzego Sienkiewicza, prawnuczkę pisarza Katarzynę Sienkiewicz oraz 13. przedstawicieli młodszego pokolenia pisarza. Wystawa zgromadziła wielu naukowców zajmujących się badaniem spuścizny Noblisty z udziałem m. in. prof Marii Bokszczanin. Pomnik Sienkiewicza w Łukowie / Fot. Muzeum Sienkiewicza w Woli OkrzejskiejOtwarcie wystawy sienkiewiczowskiej w Sejmie RP 6 XI 2013 r / Fot. Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Wystawa - zorganizowana w przeddzień Dnia Niepodległości poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi jako człowiekowi, pisarzowi, społecznikowi i patriocie, który poprzez swą twórczość krzepił serca kolejnych pokoleń Polaków w czasach niewoli, oraz podczas pierwszej i drugiej wojny światowej a także po jej zakończeniu.Ewa Kopacz otwiera w Sejmie RP wystawę sienkiewiczowską / Fot. Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Po apelu ogłoszonym przez wieloletniego dyrektora muzeum Antoniego Cybulskiego, aby uczcić rok 2016 Rokiem Sienkiewicza, wspólnie z kierownictwem Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku rozpoczęło starania, aby rok 2016 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim. Przeprowadzono rozmowy z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz wieloma parlamentarzystami i przewodniczącymi klubów poselskich, w wyniku czego zostaliśmy zaproszeni do kolejnych konsultacji.


W 97 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza w Woli OkrzejskiejCezary CYBULSKI z młodzieżą 15 listopada 2013 roku w dworku Sienkiewicza muzeum w Woli Okrzejskiej po wieczornicy patriotycznej / Fot. Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Kolejną uroczystość Cybulscy zorganizowali w kierowanym przez siebie muzeum w Woli Okrzejskiej. W dniu 15 XI zorganizowany został uroczysty apel przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Okrzei pod nazwą, "Choć nie nosił munduru..." na podstawie wierszy siedleckiej poetki Krystyny Chojeckiej, związana z 97. rocznicą śmierci H. Sienkiewicza
W spotkaniu uczestniczyli poprzedni dyrektor Antoni Cybulski, dyrektor szkoły w Woli Okrzejskiej - Iwona Chudek, dyrektorka Zespołu Szkół w Okrzei - Elżbieta Gogłoza oraz uczniowie szkół z Woli Okrzejskiej i Okrzei. W godzinach śmierci pisarza, delegacja Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej złożyła również wieniec pod pomnikiem pisarza w Łukowe.
W godzinach wieczornych, w 97. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, odprawiona została zgodnie z tradycją Msza Święta Wieczysta ufundowana przez pierwszą narzeczoną pisarza-Marię Kelner w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana ChrzcicielaDzieci z Okrzei w rocznice śmierci Sienkiewicza 15 listopada 2013 roku w dworku w Woli Okrzejskiej / Fot. Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

www.muzeumsienkiewicza.pl

http://www.dworsienkiewicz.pl/

Dwór Sienkiewicz w Okrzei Dom weselny i hotel Logo / Fot. Dwór Sienkiewicz


Lpgo krakowskiego Biura Podróży ul. Pawia 12 / Fot. Fogra TravelPolecam także krakowskie Biuro Podróży FOGRA TRAVEL ul. Pawia 12
http://www.fogratravel.pl/


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.