Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14262 miejsce

Kuba: 50. rocznica obalenia dyktatury Batisty

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-01 07:41

1 stycznia mija 50. rocznica obalenia przez partyzantów Fidela Castro dyktatury Fulgencia Batisty na Kubie. Po trzech latach wojny domowej, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 1959 roku, rządzący dotąd na Kubie dyktator uciekł z kraju, a 2 stycznia partyzanci Fidela Castro wkroczyli do Hawany. Wojna domowa pochłonęła blisko 30 tysięcy ofiar.

Było to pierwsze i jak dotąd jedyne zwycięstwo lewicowej rewolucji, które doprowadziło do wprowadzenia systemu komunistycznego w kraju Ameryki Łacińskiej. Fidel Castro, który objął władzę, rządził Kubą przez 49 lat. W ubiegłym roku na stanowisku prezydenta zastąpił go jego młodszy brat, Raul.

Amerykanie wielokrotnie starali się doprowadzić do zmiany systemu politycznego na Kubie. Wprowadzili blokadę gospodarczą wyspy, wspierali organizacje kubańskich emigrantów na Florydzie. CIA finansowała akcje zbrojne kontrrewolucjonistów i organizowała zamachy na życie Castro. Do odejścia Fidela zmusił go jednak dopiero jego podeszły wiek i zły stan zdrowia.

Partyzanci, którzy 2 stycznia 1959 roku wkroczyli do Hawany walczyli z dyktaturą Batisty od 1956 roku. Dowodził nimi, oprócz Fidela Castro, legendarny, a zarazem kontrowersyjny rewolucjonista argentyński Ernesto "Che" Guevara.

Pierwszym krajem, który uznał rząd Fidela Castro były Stany Zjednoczone. Stosunki pomiędzy tymi krajami zaczęły się jednak szybko pogarszać po nacjonalizacji amerykańskich przedsiębiorstw na wyspie. Blokada gospodarcza wyspy przez USA spowodowała zerwanie stosunków między obu krajami. Kuba nawiązała wówczas przyjazne stosunki ze Związkiem Radzieckim.

W 1962 roku tzw. kryzys kubański groził wybuchem wojny na skalę światową. Rosjanie wybudowali na Kubie wyrzutnie pocisków jądrowych i wysłali do ich ochrony flotę wojenną. Zdecydowana postawa prezydenta Johna Kennedyego zmusiła ówczesnego przywódcę ZSRR Nikitę Chruszczowa do rezygnacji z przełamania amerykańskiej blokady i likwidacji atomowych silosów.

49 lat systemu komunistycznego na Kubie oraz blokada ze strony USA doprowadziły ten kraj do załamania gospodarczego. Wszystkie gałęzie przemysłu i rolnictwa stały się deficytowe, a większość obywateli egzystuje na granicy ubóstwa.

Do chwili rozpadu ZSRR i bloku państw komunistycznych, reżim Castro utrzymywał się głównie dzięki ich pomocy. Na wyspie od dawna reglamentowane są praktycznie wszystkie produkty, a wszelkie próby sprzeciwu wobec władzy i działań opozycyjnych są likwidowane przez aparat bezpieczeństwa.

Organizacje humanitarne od lat protestują przeciwko łamaniu praw człowieka przez komunistyczny reżim. Według nich, rządy Fidela Castro pochłonęły od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ofiar. Więźniowie polityczni są skazywani na wieloletnie więzienie i często torturowani.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.