Facebook Google+ Twitter

Kuba i Stany Zjednoczone wznowią stosunki dyplomatyczne. Do Hawany wróci ambasada USA

Stany Zjednoczone i Kuba wznowią stosunki dyplomatyczne. W Hawanie ponownie otworzona zostanie ambasada USA. Według prezydenta Baracka Obamy będzie to usunięcie "ostatnich śladów zimnej wojny".

https://flic.kr/p/dWh3p3 / Fot. Jaume Escofet/CC BY 2.0Wznowienie pełnych stosunków dyplomatycznych nastąpi po 18 miesiącach tajnych negocjacji, które obejmowały m.in. rozmowy z udziałem papieża Franciszka o wymianie więźniów - podaje "The New York Times". "Rezygnujemy z przestarzałego podejścia, które przez dziesięciolecia nie pozwalało na poprawę naszych stosunków. Zamiast niego rozpoczynamy normalizację relacji między naszymi dwoma krajami" - powiedział Barack Obama.

Kilkanaście miesięcy rozmów doprowadziło do wypuszczenia 53 więźniów politycznych na Kubie i dwóch agentów kubańskiego wywiadu w USA. Na wolność wyszedł w Hawanie Amerykanin, Alan Gross oskarżony przez władze o szpiegostwo.

Stosunki dyplomatyczne między Kubą i Stanami Zjednoczonymi zostały zawieszone w 1961 r. W następnym roku wybuchł tzw. kryzys kubański. Świat stanął na krawędzi wojny nuklearnej, gdy w październiku 1962 r. wyszło na jaw, że ZSRR rozmieścił na Kubie instalacje dla rakiet balistycznych.

Czytaj także: Premiera The Interview odwołana. Sony Pictures uległo groźbom


Raul Castro, który objął po Fidelu władzę na Kubie rozmawiał w tym tygodniu przez telefon z Obamą. "Kuba i USA nauczyły się żyć w cywilizowany sposób z dzielącymi oba kraje różnicami" - powiedział prezydent Kuby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.