Facebook Google+ Twitter

Kuba przed wizytą Benedykta XVI. Będzie spokojnie?

Kościół katolicki na Kubie przeżywa obecnie renesans - ponad 10 proc. populacji deklaruje się jako praktykujący katolicy, jeśli wierzyć portalowi lemonde.fr. Seria zatrzymań opozycjonistek przed wizytą papieża nie wróży jednak niczego dobrego.

 / Fot. EPA/SAMANTHA ZUCCHIW ubiegłą sobotę kilkadziesiąt członkiń grupy nazywanej Damas de Blanco, czyli Kobiety w Bieli, zostało zatrzymanych w Hawanie i kilku innych miastach. 22 uczestniczki marszu zostały przewiezione na posterunek policji i przesłuchane. Szybko je wypuszczono, lecz 52 pozostałych kobiet, w tym liderka grupy, Bertha Soler, nie zjawiło się w kościele na mszy - podobno zostały zatrzymane w drodze do kościoła - podaje serwis cnn.com. Organizacja pod nazwą Damas de Blanco składa się z członkiń rodzin kubańskich opozycjonistów, z których wielu zostało aresztowanych i osadzonych w wiezieniu.

W ostatnią sobotę przypadła już 9. rocznica tzw. Czarnej Wiosny, podczas której aresztowano 75 opozycjonistów.Od tego czasu w każdą sobotę Kobiety w Bieli urządzają ciche marsze wyrażające protest przeciwko kubańskiemu rządowi.
Władze wyspy twierdzą, że kobiety są opłacane przez rząd USA, a ich marsze mają sprowokować niepokoje na Kubie.

Organizacja Kobiety w Bieli zwróciła się z prośbą o umożliwienie spotkania z papieżem Benedyktem XVI podczas jego pierwszej wizyty na Kubie. Na chwile obecną Damas de Blanco czekają na odpowiedź kubańskiego Kościoła Katolickiego.

Benedykt XVI będzie przebywał na wyspie od 26 do 28 marca. odwiedzi w tym czasie Santiago de Cuba i Hawanę. W obu tych miastach odprawi Msze święte oraz spotka się z miejscowymi biskupami i władzami państwowymi. Oficjalny program wizyty nie przewiduje spotkania z Fidelem Castro, ale takiej możliwości nie wyklucza się.

Wizyta będzie miała charakter duszpasterski, a nie polityczny. Opozycja kubańska podejrzewa kościół o współpracę z rządem i temu przypisuje serię aresztowań przed papieską wizytą -
czytamt w lemonde.fr..

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kuba już do tego dojrzała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kuba będzie zdolna do przemian demokratycznych dopiero po wymianie dotychczasowych rządzących. Nastąpi to w nieodległym czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.