Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24332 miejsce

Kuba spod Tarnowa wyemigrował do USA, poległ w Iraku....

Dzisiaj do Polski przybywa wicegubernator stanu Illinois Pat Quinn. W sobotę odwiedzi podtarnowską Dąbrowę, by uczcić pamięć Kuby Kowalika, który wyemigrował stąd w 1992 roku i zginął w Iraku jako żołnierz piechoty morskiej USA. Miał 21 lat.

Kapral piechoty morskiej USA, Polak z Dąbrowy Tarnowskiej - Jakub Kowalik, który poległ w Iraku / Fot. z archiwum The State of Illinois Central European OfficeKuba mieszkał w Dąbrowie Tarnowskiej (około 20 km na północ od Tarnowa). Tu uczęszczał do szkoły podstawowej. W roku 1992, jako 10-letni chłopak wyemigrował z rodzicami i bratem do USA. Tam skończył szkołę średnią. Po maturze chciał studiować. By zarobić na wymarzone studia wstąpił do armii amerykańskiej. Po ukończeniu służby w oddziałach piechoty morskiej miał zamiar zrealizować swe marzenie. Jego oddział został skierowany do Iraku. Kuba poległ tam w wieku 21 lat jako kapral armii amerykańskiej. Nie zdążył jeszcze przyjąć obywatelstwa amerykańskiego. Zostało mu ono przyznane już po śmierci. Kuba był pierwszym Polakiem w armii USA, który zginął w Iraku.

Dzisiaj do Polski przybyła misja gospodarcza stanu Illinois na czele z Wicegubernatorem stanu Illinois Patem Quinnem. Odwiedzi nie tylko Warszawę i Kraków, ale także małą Dąbrowę Tarnowską. W skład delegacji amerykańskiej wchodzi także matka Jakuba, pani Danuta Kowalik. Wicegubernator odwiedzi szkołę w Dąbrowie Tarnowskiej, do której uczęszczał Kuba. Jej nauczyciele i uczniowie urządzili w szkole swego rodzaju kącik pamięci Kuby. Wizytę Wicegubernator Stanu Illinois Pat Quinn, który przybywa do Polski m.in., by uczcić pamięć Kuby Kowalika / Fot. z archiwum The State of Illinois Central European Officewicegubernatora Quinna w Polsce organizuje biuro stanu Illinois w Polsce. Stan Illinois utrzymuje 8 tego typu placówek na całym świecie, w tym w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jego matka była moją anglistką... Żal mi, że dopiero teraz o tym usłyszałem, na pewno bym postarał się stawić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zginął jako Polak czy jako Amerykanin? A może jako bezpaństwowiec?

Komentarz został ukrytyrozwiń

szczegółów nie znam, ale mogli np. otrzymać zielone karty w drodze losowania, mieć dziadka w USA etc....???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za nie tyle smutną, co ciekawa notę.
*W roku 1992, jako 10-letni chłopak wyemigrował z rodzicami i bratem do USA.* - na jakiej podstawie ludzie emigrowali po 1989 do USA? Wczoraj deportowano Polkę, która miała wyjściowo lepsza sytuację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dąbrowiczanie zostana więc uraczeni na żywo "pocztówką" rodem z hollywoodu. Jakiż to słodkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.