Facebook Google+ Twitter

Kuba uwolni 52 więźniów

Komunistyczny rząd Kuby wyraził zgodę na uwolnienie 52 więźniów politycznych, osadzonych w zakładach karnych za działalność przeciwko reżimowi Fidela Castro.

Fot. ilustracyjna / Fot. GNU/http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Patria_o_Muerte.jpg&filetimestamp=20071009193107Decyzja władz na czele z bratem komunistycznego przywódcy - Raulem Castro, to efekt negocjacji pomiędzy Hawaną z oficjelami z Hiszpanii i przedstawicielami Kościoła Katolickiego.

Oczekuje się, że piątka więźniów politycznych opuści zakłady karne w ciągu najbliższych dni, a Reszta ma zostać zwolniona w przeciąg kilku miesięcy. Ich nazwiska nie zostały podane do opinii publicznej. Wiadomo jedynie, że większość to aresztowani z rządowych prześladowań w 2003 roku.

- Ta decyzja otwiera nową erę na Kubie i daje nadzieję na całkowite rozwiązanie kwestii przetrzymywanych za odmienne poglądy - powiedział BBC, przebywający w Hawanie, minister spraw zagranicznych Hiszpanii - Miguel Angel Moratinos.

Świat zainteresował się losem kubańskich więźniów po tym jak w lutym, śmierć podczas strajku głodowego poniósł Orlando Zapato Tamaya. W jego ślady poszedł natychmiast Guillermo Farinas, protestujący już od 130 dni. Chcąc nie dopuścić do kolejnej tragedii, Hiszpania wraz z Kościołem Katolickim postanowiła przystąpić do procesu negocjacji w sprawie uwolnienia osób osadzonych za poglądy polityczne.

Wcześniej o poszanowanie praw człowieka na Kubie, zabiegał papież Jan Paweł II. Po jego interwencji w 1998 roku wypuszczono 130 przetrzymywanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.