Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3174 miejsce

Kubek z Auschwitz ukrywał tajemnicę. Przez przypadek odkryli ją pracownicy muzeum (wideo)

Pracownicy Muzeum Auschwitz-Birkenau natrafili podczas konserwacji ekspozycji na niecodzienne odkrycie. W jednym z naczyń, zrabowanych przez Niemców więźniom obozu znalazła się ukryta biżuteria. Sygnatura wskazuje na to, że precioza nabyte były w Polsce w latach 20.

 / Fot. X-newsNa kubek z podwójnym dnem i ukrytą wewnątrz biżuterią natknęli się pracownicy Muzeum Auschwitz. Muzealnicy przeprowadzali prace zabezpieczające naczynia, które Niemcy zrabowali osobom przywiezionym do obozu Auschwitz-Birkenau. Kubek od lat znajdował się na głównej wystawie muzeum i nikt nie wiedział, że kryje tajemnicę.

- Biżuteria została najpierw zawinięta w materiał, prawdopodobnie po to, żeby nie brzęczała, a potem ukryta pod drugim dnem, wyciętym z jakiegoś opakowania Goplany - wyjaśnia dr Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum. Jak wyjaśnia, złoto pochodzi z Polski i zostało wyprodukowane w latach 20.

- Deportowani na zagładę Żydzi byli przez Niemców okłamywani. Mówiono im o przesiedleniu, życiu w innym miejscu. Pozwalali ofiarom zabierać ze sobą niewielkie bagaże. W ten sposób Niemcy mieli pewność, iż w tych bagażach, wśród ubrań i przedmiotów potrzebnych do życia, znajdą się ostatnie kosztowności deportowanych rodzin – mówi Cywiński.

To, że ofiary tak starannie ukrywały cenne przedmioty świadczy o tym, że były one świadome rabunkowego charakteru deportacji. - Z drugiej strony pokazuje to, że rodziny żydowskie ciągle miały resztki nadziei na to, że przedmioty te będą im potrzebne do życia – podkreśla dyrektor muzeum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Motywy zagłady Żydów są wielką tajemnicą, ukrywaną przed światem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

ile jeszcze tajemnic kryje obóz Auschwitz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.